NAPIŠTE ŘEDITELI

Aktuální trendy na trhu s rekreačními nemovitostmi:

Od pandemického boomu po současnou realitu

Současný stav trhu s rekreačními nemovitostmi v ČR

Trh s rekreačními nemovitostmi v České republice prochází změnami, které jsou ovlivněny událostmi posledních let. Rádi bychom vám přiblížili aktuální situaci a vývojové trendy, které se na tomto trhu odehrávají.

Vývoj trhu v kontextu pandemie COVID-19

V roce 2021, v období pandemie COVID-19, došlo k výraznému růstu poptávky po rekreačních nemovitostech, jako jsou chaty a chalupy. Omezení cestování a další opatření vedly k tomu, že lidé hledali alternativy pro trávení volného času a rekreaci v České republice. Tento trend způsobil prudký nárůst cen rekreačních objektů, což vedlo mimojiné k tomu, že nabídka nemovitostí v realitních kancelářích byla velmi omezená.

Pokles poptávky a cen v roce 2022

Rok 2022 přinesl změnu. S obnovením možnosti cestování a vysokými cenami rekreačních nemovitostí zájem o ně výrazně opadl. Tento pokles poptávky způsobil pokles cen minimálně o 30 % a realitní kanceláře začaly opět plnit své nabídky.

Aktuální situace v roce 2023 a 2024

V roce 2023 a současnosti se na trhu objevují chaty a chalupy, které byly koupeny během pandemie, od majitelů, kteří zjistili, že chataření není pro ně. Prodej rekreačních objektů je sezónní záležitostí, přičemž hlavní sezóna prodeje je na jaře a začátkem léta. Srovnávání cen tedy vyžaduje pohled na tyto specifické měsíce.

Nabídka a ceny

"V současné době je nabídka rekreačních nemovitostí dvojnásobná oproti minulému roku a ceny vzrostly dle našich dat o 3 %, což považuji za přirozený růst, který odpovídá úrovni současné inflace. Je však důležité zmínit, že se jedná o nabídkové ceny, které mohou být díky větší nabídce a menšímu zájmu ze strany kupujících předmětem vyjednávání. Mezikvartálně (1Q a 2Q) sledujeme pokles ceny o 5 %, což je způsobeno sezónností a větší nabídkou nemovitostí." uvádí k tématu Jan Babka, marketingový ředitel NEXT REALITY.

Atraktivní lokality a hypotéky

Rekreační nemovitosti v atraktivních lokalitách, jako jsou hory, přehrady nebo oblasti v blízkosti Prahy, si neochvějně drží svou cenu. Jedná se o unikátní místa, kde je často stavební uzávěra a není možné stavět nové objekty. Co se týče financování, rekreační nemovitosti se zpravidla nefinancují hypotečními úvěry, jelikož je potřeba zřídit zástavu na jinou nemovitost. Současné úrokové sazby hypoték kolem 5 % navíc odrazují kupující od financování rekreačních objektů.

Zájem o zahraniční nemovitosti

Zajímavým fenoménem poslední doby je rostoucí zájem o zahraniční nemovitosti. Lidé si uvědomují, že za podobnou cenu jako nemovitost v Praze si mohou pořídit dům například ve Španělsku, Chorvatsku či dokonce v exotičtějších destinacích jako je např. Omán (www.nemovitostivomanu.cz)

Trh s rekreačními nemovitostmi se nadále vyvíjí a přizpůsobuje novým podmínkám. I přes současné změny zůstávají určité lokality nadále velmi atraktivní a poptávka po nich neklesá.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT