Současný stav trhu s rekreačními nemovitostmi v ČR
Trh s rekreačními nemovitostmi v České republice prochází změnami, které jsou ovlivněny událostmi posledních let. Rádi bychom vám přiblížili aktuální situaci a vývojové trendy, které se na tomto trhu odehrávají.
Vývoj trhu v kontextu pandemie COVID-19
V roce 2021, v období pandemie COVID-19, došlo k výraznému růstu poptávky po rekreačních nemovitostech, jako jsou chaty a chalupy. Omezení cestování a další opatření vedly k tomu, že lidé hledali alternativy pro trávení volného času a rekreaci v České republice. Tento trend způsobil prudký nárůst cen rekreačních objektů, což vedlo mimojiné k tomu, že nabídka nemovitostí v realitních kancelářích byla velmi omezená.
Pokles poptávky a cen v roce 2022
Rok 2022 přinesl změnu. S obnovením možnosti cestování a vysokými cenami rekreačních nemovitostí zájem o ně výrazně opadl. Tento pokles poptávky způsobil pokles cen minimálně o 30 % a realitní kanceláře začaly opět plnit své nabídky.
Aktuální situace v roce 2023 a 2024
V roce 2023 a současnosti se na trhu objevují chaty a chalupy, které byly koupeny během pandemie, od majitelů, kteří zjistili, že chataření není pro ně. Prodej rekreačních objektů je sezónní záležitostí, přičemž hlavní sezóna prodeje je na jaře a začátkem léta. Srovnávání cen tedy vyžaduje pohled na tyto specifické měsíce.
Nabídka a ceny
"V současné době je nabídka rekreačních nemovitostí dvojnásobná oproti minulému roku a ceny vzrostly dle našich dat o 3 %, což považuji za přirozený růst, který odpovídá úrovni současné inflace. Je však důležité zmínit, že se jedná o nabídkové ceny, které mohou být díky větší nabídce a menšímu zájmu ze strany kupujících předmětem vyjednávání. Mezikvartálně (1Q a 2Q) sledujeme pokles ceny o 5 %, což je způsobeno sezónností a větší nabídkou nemovitostí." uvádí k tématu Jan Babka, marketingový ředitel NEXT REALITY.
Atraktivní lokality a hypotéky
Rekreační nemovitosti v atraktivních lokalitách, jako jsou hory, přehrady nebo oblasti v blízkosti Prahy, si neochvějně drží svou cenu. Jedná se o unikátní místa, kde je často stavební uzávěra a není možné stavět nové objekty. Co se týče financování, rekreační nemovitosti se zpravidla nefinancují hypotečními úvěry, jelikož je potřeba zřídit zástavu na jinou nemovitost. Současné úrokové sazby hypoték kolem 5 % navíc odrazují kupující od financování rekreačních objektů.
Zájem o zahraniční nemovitosti
Zajímavým fenoménem poslední doby je rostoucí zájem o zahraniční nemovitosti. Lidé si uvědomují, že za podobnou cenu jako nemovitost v Praze si mohou pořídit dům například ve Španělsku, Chorvatsku či dokonce v exotičtějších destinacích jako je např. Omán (www.nemovitostivomanu.cz)
Trh s rekreačními nemovitostmi se nadále vyvíjí a přizpůsobuje novým podmínkám. I přes současné změny zůstávají určité lokality nadále velmi atraktivní a poptávka po nich neklesá.
Na čtvrtečním KICK-OFF meetingu pro franšízanty, rekapituloval Robert Hanzl, generální ředitel NEXT REALITY, rok 2024. Z hlediska realitního zprostředkování byl rekordní. A to napříč trhem.
Po osmé hodině večerní došlo na výroční konferenci NEXT REALITY ke zveřejnění výsledků ankety Makléř roku. Každý rok jde o jeden z nejsilnějších momentů, vítěz letos nebyl do poslední chvíle znám... Ale nepředbíhejme.
Češi investice do nemovitostí milují. Jsou zarytými fanoušky cihel, které touží vlastnit. I díky tomu se v průběhu let český realitní trh zejména ve velkých městech vyčerpává. Investicím do cihel ale není nutně konec.
Již neoddělitelnou součástí výročních konferencí NEXT REALITY je představení nových členů jednotlivých VIP klubů. Jde o trochu jiné ocenění, než jsou klasické kategorie Makléř měsíce, případně Makléř roku.