Někteří mají vlastnictví zahrady spojené s hodinami a hodinami namáhavé práce, která nepřináší velký užitek. Zdá se ale, že tito lidé jsou v dnes v menšině. Poptávka po chatách, chalupách či zahradách v koloniích láme rekordy. Zájem mnohonásobně převyšuje nabídku. Přemysl Podlaha, velký popularizátor zahrádkaření, by se možná divil.
„Zvýšený zájem o zahrady jsme zaznamenali, nejmarkantnější to bylo po prvním loňském lockdownu,“ říká Jan Čermák z českolipské pobočky realitní kanceláře NEXT REALITY. Potvrzuje tak existenci fenoménu, který se v české společnosti zabydlel v loňském roce. Se změnami v zavedených pracovních postupech, kdy mnoho lidí částečně nebo zcela opustilo kancelářské budovy a začalo pracovat z domova, přichází potřeba vlastního prostoru. I sebevětší 3+1 se jeví být značně stísněným místem k životu, má-li zde jedinec strávit svůj pracovní i volný čas. Lidé pak touží po místě k rekreaci. Pokud jde o mladý pár nebo dokonce rodinu, je tato potřeba ještě silnější.
Třicetiletá právnička Tereza z Brna po vlastní zahradě začala toužit v červenci loňského roku. „Onemocněli jsme s přítelem oba Covid-19,“ vypráví. „Nemoc odezněla po pár dnech, ale nejhorší pak bylo strávit skoro tři týdny karantény v bytu 1+1. Uvědomila jsem si, jak je hrozné být dlouhou dobu mezi čtyřmi zdmi, bez kontaktu s přírodou.“
Tereza měla nejdříve vysněnou chalupu na venkově, na to ale zatím s přítelem nemá peníze. Objekty v zahrádkářských koloniích jsou cenově dostupnější, ale je zde jiný problém – je jich málo k dispozici. Malé chatičky se základní výbavou dříve zajímaly převážně důchodce, podle Zdeňka Mrňáka z pardubické pobočky NEXT REALITY je ale nyní chtějí kupovat lidé všech věkových kategorií. „Registrujeme nárůst až 1000 % o prohlídky rekreačních nemovitostí,“ uvádí Zdeněk Mrňák. „A nabídek je stále nedostatek.“ Jan Čermák se svým kolegou souhlasí. „Zaznamenal jsem i zajímavé případy, kdy prodávající od prodeje ustoupili a nemovitost si nechali.“
Hledání vlastního kousku půdy pro rekreaci přitom probíhá po celé republice. „Nejvyšší zdražení jsme zaznamenali zejména na horách a v místech blízko vodních ploch – např. v okolí Máchova jezera,“ tvrdí Jan Čermák. Vysoko vyskočila také Praha, kde za posledního dva a půl roku vyrostla průměrná cena zahrady na trojnásobek. Nyní se pohybuje nad částkou 6.000 Kč za metr čtvereční.
Hluboko do kapsy sáhnou uchazeči o zahrady také v jiných krajích. Velké zdražování hlásí kromě kraje Pardubického nebo Libereckého, které mají Zdeněk Mrňák a Jan Čermák pod drobnohledem, také v Královéhradeckém či Středočeském kraji. Všude tam se pohybuje cena zahrad – těch, které jsou k dispozici – kolem 1.000 Kč za metr čtvereční. A co se týče Terezy z Brna, pokud se rozhodne koupit zahradu v tomto regionu, zaplatí kolem 1.000 – 1.500 Kč za m².
Aktuální zahradový boom znamená i výzvu pro realitní kanceláře co se týče určování ceny pozemků. „Poslední měsíce je poptávka tak vysoká, že se nám hrozně složitě nastavuje cena,“ přiznává Zdeněk Mrňák. „Ačkoliv ji nastavíme i o 20 % výše, než bychom ji měli na začátku roku, tak prodáme velmi rychle. Někdy dokonce i dráž než za inzerovanou cenu.“
Ne všichni noví zájemci o zahrady platí statisíce korun za nový pozemek, aby si mohli pěstovat rajčata a petržel. Některé vedou k této investici jiné důvody. „Lidé obecně v současné době ochotně ukládají našetřené finance do nemovitostí. Obávají se inflace a hledají způsoby, jak peníze rozumně zhodnotit,“ uzavírá Mrňák.
…
…
Mnoho faktorů ovlivňuje cenu nemovitosti, ale jedním z nejvýznamnějších aspektů, který nelze opomenout, je lokalita. Volba místa, kde se rozhodnete koupit nemovitost, může mít dramatický vliv na její hodnotu.
Statistiky uvádějí, že v tuzemsku dojde k více jak deseti vloupáním do bytů nebo rodinných domů denně. Za rok je to víc jak 3600 případů.
Také vás už někdy napadlo, kde se vlastně berou ceny nemovitostí? Pokud prodáváte nebo kupujete byt, rodinný dům nebo třeba chalupu, kdo nebo co rozhoduje o tom, kolik peněz dostanete nebo naopak zaplatíte?
Orea Congress Hotel Brno, kteří Brňané více znají pod původním názvem Voroněž, byl vybrán coby místo konání další výroční konference NEXT REALITY. NEXŤáků je dnes hodně a pro akce tohoto typu už malé a střední sály nestačí