NAPIŠTE ŘEDITELI

Vlastní zahrada nad zlato. Češi chtějí pěstovat, ale nemají kde

Někteří mají vlastnictví zahrady spojené s hodinami a hodinami namáhavé práce, která nepřináší velký užitek. Zdá se ale, že tito lidé jsou v dnes v menšině. Poptávka po chatách, chalupách či zahradách v koloniích láme rekordy. Zájem mnohonásobně převyšuje nabídku. Přemysl Podlaha, velký popularizátor zahrádkaření, by se možná divil.

Kvůli koronaviru lidé nyní potřebují vlastní prostor více než předtím

Zvýšený zájem o zahrady jsme zaznamenali, nejmarkantnější to bylo po prvním loňském lockdownu,“ říká Jan Čermák z českolipské pobočky realitní kanceláře NEXT REALITY. Potvrzuje tak existenci fenoménu, který se v české společnosti zabydlel v loňském roce. Se změnami v zavedených pracovních postupech, kdy mnoho lidí částečně nebo zcela opustilo kancelářské budovy a začalo pracovat z domova, přichází potřeba vlastního prostoru. I sebevětší 3+1 se jeví být značně stísněným místem k životu, má-li zde jedinec strávit svůj pracovní i volný čas. Lidé pak touží po místě k rekreaci. Pokud jde o mladý pár nebo dokonce rodinu, je tato potřeba ještě silnější.

Třicetiletá právnička Tereza z Brna po vlastní zahradě začala toužit v červenci loňského roku. „Onemocněli jsme s přítelem oba Covid-19,“ vypráví. „Nemoc odezněla po pár dnech, ale nejhorší pak bylo strávit skoro tři týdny karantény v bytu 1+1. Uvědomila jsem si, jak je hrozné být dlouhou dobu mezi čtyřmi zdmi, bez kontaktu s přírodou.“

Cena zahrady? Nejméně 1.000 Kč za m², v Praze dokonce 6.000 Kč

Tereza měla nejdříve vysněnou chalupu na venkově, na to ale zatím s přítelem nemá peníze. Objekty v zahrádkářských koloniích jsou cenově dostupnější, ale je zde jiný problém – je jich málo k dispozici. Malé chatičky se základní výbavou dříve zajímaly převážně důchodce, podle Zdeňka Mrňáka z pardubické pobočky NEXT REALITY je ale nyní chtějí kupovat lidé všech věkových kategorií. „Registrujeme nárůst až 1000 % o prohlídky rekreačních nemovitostí,“ uvádí Zdeněk Mrňák. „A nabídek je stále nedostatek.“ Jan Čermák se svým kolegou souhlasí. „Zaznamenal jsem i zajímavé případy, kdy prodávající od prodeje ustoupili a nemovitost si nechali.

Hledání vlastního kousku půdy pro rekreaci přitom probíhá po celé republice. „Nejvyšší zdražení jsme zaznamenali zejména na horách a v místech blízko vodních ploch – např. v okolí Máchova jezera,“ tvrdí Jan Čermák. Vysoko vyskočila také Praha, kde za posledního dva a půl roku vyrostla průměrná cena zahrady na trojnásobek. Nyní se pohybuje nad částkou 6.000 Kč za metr čtvereční.

Hluboko do kapsy sáhnou uchazeči o zahrady také v jiných krajích. Velké zdražování hlásí kromě kraje Pardubického nebo Libereckého, které mají Zdeněk Mrňák a Jan Čermák pod drobnohledem, také v Královéhradeckém či Středočeském kraji. Všude tam se pohybuje cena zahrad – těch, které jsou k dispozici – kolem 1.000 Kč za metr čtvereční. A co se týče Terezy z Brna, pokud se rozhodne koupit zahradu v tomto regionu, zaplatí kolem 1.000 – 1.500 Kč za m².

Za zájmem o zahrady stojí i obava z inflace

Aktuální zahradový boom znamená i výzvu pro realitní kanceláře co se týče určování ceny pozemků. „Poslední měsíce je poptávka tak vysoká, že se nám hrozně složitě nastavuje cena,“ přiznává Zdeněk Mrňák. „Ačkoliv ji nastavíme i o 20 % výše, než bychom ji měli na začátku roku, tak prodáme velmi rychle. Někdy dokonce i dráž než za inzerovanou cenu.

Ne všichni noví zájemci o zahrady platí statisíce korun za nový pozemek, aby si mohli pěstovat rajčata a petržel. Některé vedou k této investici jiné důvody. „Lidé obecně v současné době ochotně ukládají našetřené finance do nemovitostí. Obávají se inflace a hledají způsoby, jak peníze rozumně zhodnotit,“ uzavírá Mrňák.

Nabídku 30ti chat a chalup a 16ti zahrádek, které prodává NEXT REALITY naleznete ZDE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT