NAPIŠTE ŘEDITELI

TRENDY V CENÁCH A NABÍDCE BYTŮ V ČR OD ROKU 2016


V poslední době se na realitním trhu v České republice odehrávají klíčové změny, zejména ve velkých městech. Proto Vám přinášíme detailní analýzu vývoje cen a nabídky bytů k prodeji od roku 2016. Tento článek vás provede proměnami trhu a současnými trendy s důrazem na výrobu, poptávku a dobu, po kterou jsou nemovitosti k dispozici.

Ceny bytů v Praze:
V Praze, epicentru ekonomiky a kultury ČR, jsme svědky stabilního růstu cen od roku 2016. Zhruba 83% nárůst od té doby svědčí o silné poptávce a prestiži hlavního města. I v době pandemie v roce 2020 byl pražský trh odolný, a mezi lety 2020 a 2021 dokonce došlo k nárůstu cen o 13%.

Robert Hanzl, generální ředitel NEXT REALITY, komentuje: „Trh nemovitostí v Praze reaguje na mnoho faktorů, včetně úrokových sazeb a regulace ČNB. Očekáváme, že pokud úrokové sazby klesnou, dojde k oživení trhu.“


Brno a Ostrava:
Druhé největší město, Brno, a průmyslová Ostrava vykazují podobné růstové trendy s nárůstem cen o 99% resp. 166%. Brno láká mladé odborníky a studenty, což posiluje poptávku a ceny. Ostrava zažívá dynamický růst díky revitalizaci a novým projektům.

Regionální centra:
Plzeň, Olomouc a České Budějovice také zaznamenávají vzestup ceny bytů k prodeji. Investice do infrastruktury a nového bydlení posilují poptávku.


Velikost nabídky:
Výrazné fluktuace ve velikosti nabídky bytů jsou patrné ve všech městech. Praha a další centra zažila růst nabídky a následný pokles, což může signalizovat nasycení trhu nebo zpomalení nových projektů.

Doba nabízení:
Doba nabízení bytů v Praze se postupně prodlužuje, dosahující 75 dnů v roce 2023. Trend je méně výrazný v Brně a Ostravě, ale i zde lze pozorovat nárůst. Prodloužení doby nabízení může být spojeno s růstem cen, což kupujícím komplikuje výběr.

Závěr:
Analýza ukazuje, že český realitní trh prochází obdobím růstu, ovlivněným urbanizací a ekonomickým vývojem. Pro kupující to znamená vyšší konkurenci a ceny, zatímco pro investory přináší nové příležitosti.

Robert Hanzl konstatuje: „Nabídka nemovitostí se stává stále omezenější, a proto je důležité neváhat s nákupem.“Širší podrobnosti o trendech v cenách a nabídce bytů v České republice se dozvíte v původním článku zde:
www.realitakroku.cz.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT