NAPIŠTE ŘEDITELI

Rok 2023 je za námi. Jak dopadl v holdingu NEXT REALITY?

Na to jsme se zeptali Roberta Hanzla, generálního ředitele

 Jak hodnotíte rok 2023 z pohledu realitního zprostředkování?

Jednalo se o rok, do kterého jsme vstoupili ve znamení dramatického propadu cen nemovitostí (až o 30 %) a snížené poptávky po nákupech. Tento trend započal v polovině roku 2022 a pokračoval prakticky až do konce prázdnin roku minulého. Poslední čtyři měsíce roku 2023 se však už nesly v opačném trendu. Nálady ve společnosti se změnily, ceny nemovitostí se po poklesu ustálily, klienti díky sníženým cenám nemovitostí začali mít opětovný zájem o nákupy, oživil se i segment hypoték, protože sazba přes 5 % je vlastně v dané situaci přijatelná, pominuly obavy z války, inflace i vysokých cen energií. To vše zapříčinilo až nebývalý zájem o investice a realitní trh se rozhýbal.

 Jak se dařilo NEXT REALITY?

Pro samotnou realitní síť jsme vzhledem k situaci na trhu plánovali propad tržeb o 20 %. První pololetí tomu tak opravdu bylo. Druhé pololetí, ve kterém trh opětovně rostl, však tento propad dorovnalo a v konečném počítání jsme skončili prakticky na stejných číslech, jako v roce 2022. Což považujeme za úspěch. Pokles obratu ale nastal v investovaných nemovitostech dceřiné společnosti Českomoravský realitní fond a.s., což je logické, díky obecnému poklesu cen a prodloužení doby prodeje. Obrat holdingu na realitním zprostředkování byl v roce 2023 263 mil. Kč

 Rostla vaše síť NEXT REALITY PARTNER?

V roce 2023 jsme do našich řad přivítali nové franšízanty z Brna, Kroměříže, Třebíče a Prahy. Jsme velmi poctěni, že k nám zájemci o podnikání v realitách mají důvěru a vydávají se s námi na dlouhodobou misi, a to i v tak složité době, kterou jsme na trhu jako realitní zprostředkovatelé prošli. To, že to myslíme vážně a neustále náš systém posouváme, dokazuje i počet prodloužených smluv, tedy po skončení pětiletého období. Těch bylo v minulém roce 5. Naše síť tak aktuálně čítá 57 poboček. Všem děkuji za důvěru a těším se na další spolupráci.

Jaké máte plány pro letošní rok?

Již první týdny letošního roku jasně naznačují, že trh bude růst. A to nejen v počtu realitních transakcí, ale díky zvýšené poptávce, i růstu cen nemovitostí. Zde bych ale upozornil, že jen některých. Rádi bychom v obratu rostli minimálně o 20 %, v počtu nových poboček očekáváme otevření dalších 8 nových kanceláří. Díky zvýšenému zájmu o finanční produkty budeme dále prohlubovat spolupráci s Partners a na oživujícím trhu plánujeme i další rozvoj investic v Českomoravském realitním fondu. Pro naplnění našich plánů uděláme maximum.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT