NAPIŠTE ŘEDITELI

Ceny nemovitostí mohou klesnout. Tady jsou důvody

Píše server peníze.cz, přečtěte si reakci generálního ředitele NEXT REALITY, Roberta Hanzla na tento článek:

Většinou články moc nekomentuji. Obzvláště ty, ve kterých se v první větě použije výraz křišťálová koule jako alibi, pokud by časem došlo ke konfrontaci s nepřesným odhadem. U investičního poradce, který má radit s financemi, by to mohlo mít fatální důsledky. Autor je ale profík, proto tento článek beru spíše jako snahu o PR, protože kontroverze táhne.

Já vidím situaci jinak. Data si tzv. necucám z prstu, ale vycházím z reálného chování klientů a informací o našich transakcích.

Zdražení hypoték na trh samozřejmě dopadne. Dle našich odhadů dojde k ochlazení poptávky přibližně o 15 až 20 %. Aktuální data z našeho call centra, jasně dokazují meziroční pokles reakcí, při obdobném počtu nabídek.

Dopad na ceny nemovitostí, respektive jejich pokles, to mít ale nebude. Kolega v článku zapomněl, že nemovitosti se kupují i bez využití hypotéky. A to dokonce většina. Včetně nových bytů, kde jsou hypotéky poptávanější. Důkazem toho může být i aktuálně prodaný developerský projekt „Vančurova“, kde jsme ve dvou měsících prodali 55 bytů a 58 % jich bylo koupeno BEZ HYPOTÉKY.

Hypotéční úvěr je pouze možnost, nikoliv hlavní zdroj financování nákupu nemovitostí. Kromě hotovosti, které dnes mají lidé na účtech rekordně mnoho (přes 3 biliony Kč), jsou zde i další varianty, jak se hypotéce vyhnout. Například v poslední době velmi atraktivní družstevní bydlení.

Robert Hanzl, generální ředitel NEXT REALITY

Odkaz na článek ZDE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT