NAPIŠTE ŘEDITELI

První čtyři měsíce roku 2024 ve znamení růstu trhu

Pobočková síť NEXT REALITY dosahuje v letošním roce rekordních výsledků. Oživení trhu, které započalo ve druhém poletí roku 2023, se letos naplno projevilo ve všech měřených parametrech. Obrat realitní sítě meziročně vzrostl o 40 % a dosahuje tak nejvyšších hodnot v historii. Dle generálního ředitele Roberta Hanzla je důvodů hned několik: „Tím nejzásadnějším je nárůst poptávky po nákupech nemovitostí. Trh, který prošel v letech 2022 a 2023 cenovou korekcí, kdy ceny spadly někdy až o 30 %, je v posledním období velmi zajímavý pro investory a vlastně každého, kdo zvažuje nákup nemovitosti. Dnes již úroková sazba kolem 5 % na hypotéce nikoho neděsí, pryč jsou i další strašáci v podobě inflace, cen energií a války. Situace ve společnosti se stabilizovala a lidé mají opět chuť nakupovat. Dalším důvodem růstu obratu je samozřejmě i naše expanze, která se v posledních letech daří. Rozrostli jsme se o řadu nových poboček, které po potřebném času na rozjezd začínají produkovat“.

Trh také netrpělivě očekává snižování úrokových sazeb hypoték, které již započalo a v příštích měsících bude dle expertů pokračovat. K tomu již začínají v médiích sílit zprávy o tom, jak velmi pokulhává nová výstavba, bydlení bude nedostatek a zásadně z trhu mizí dostupné nájemní byty. „To jsou další impulzy k růstu cen nemovitostí, který u zejména starších malometrážních bytů započal koncem minulého roku. Následovat budou větší byty, rodinné domy, pozemky a dojde i na nové bydlení“ uvedl Hanzl.

Pozitivní nálady na trhu potvrzují i rekordní statistiky z call centra NEXT REALITY, které měří všechny příchozí poptávky klientů. Meziročně se za první čtyři měsíce roku jedná o 30% nárůst. „Trend nadále sílí. Měsíc duben byl nejsilnější v historii, odbavili jsme celkem přes 6000 tisíc klientů“ dodává Robert Hanzl.

Hodnota nemovitostí zrealizovaných v NEXT REALITY v období leden až duben 2024 byla 2,1 miliardy Kč. I zde je meziroční nárůst o 33 %.

Realitní zprostředkování se aktuálně nachází v ideálním rozpoložení trhu, které je výjimečné. Na trhu je dostatek nemovitostí za ceny, které se propadly a dostatečná poptávka k nákupům. „Tato situace nebude trvat věčně, nemovitosti se vyprodají a vrátíme se k situaci, která zde panovala v letech 2018 - 2022. Poptávka bude enormní, nemovitostí bude málo a ceny poletí nahoru“ uzavírá Robert Hanzl.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT