Před dvěma roky o tomto čase byl velkým tématem mimořádný zájem o koupi nemovitostí. V roce 2020 se prodalo bezmála 50 000 bytů a celkově Češi utratili 470 miliard korun.
Bytů a domů na prodej v nabídce povážlivě ubylo, a tak v roce 2022 lidé berou na milost i dříve nepopulární nájemní bydlení. Pronájem bytů či domů byl dříve považován za doménu studentů, důchodců a chudších vrstev. Většina jednotlivců nepřipouštěla v otázce bydlení jinou variantu než vlastní nemovitost. To se teď mění.
Důvodů, proč je nájemní bydlení tak v kurzu, je rozhodně z velké části nedostatek bytů a domů ke koupi a jejich vysoká cena. K tomu se přidávají podružné faktory – zvyšování úrokových sazeb pro získání hypotečních úvěrů. Už dříve byly úrokové sazby v České republice vyšší než v mnoha zemích vyspělé Evropy včetně Francie nebo Dánska. Z důvodu snahy o zmírnění inflačních tlaků odpálila Česká národní banka skutečnou bombu, když opakovaně navyšuje základní úrokovou sazbu. Plán koupě nemovitosti se tak mnoha lidem opět vzdálil.
Velký zájem o nájemní bydlení ze strany uprchlíků z Ukrajiny
Do této situace na trhu s nemovitostmi také výrazně promluvil vpád Putinových vojsk na území Ukrajiny. „Kvůli tomu jsme zaznamenali příliv ukrajinských občanů, kteří využívají téměř vždy nájemního bydlení a tím ve svém počtu zásadně ovlivňují nabídku,“ říká generální ředitel společnosti NEXT REALITY Robert Hanzl.
Zbývá uvést ještě jeden důvod, proč se lidé uchylují do nájmů, a to je změna myšlení. 33 let od sametové revoluce si konečně Češi začínají uvědomovat, že vlastní bydlení není žádnou samozřejmostí, na kterou má každý jednotlivec právo. A odpadá i strach z nejistoty. Lidé už neváhají vstoupit do nájmu i s rodinami, protože je to garance flexibility. V případě změny práce mohou lehce byt opustit a najít si nový třeba na druhém konci republiky.
Poptávka celorepublikově vyrostla na dvojnásobek oproti loňskému roku
Přichází čas na čísla. Chování klientů na realitním trhu se skutečně mění: „V posledních týdnech pozorujeme obrovský nárůst poptávky po nájemním bydlení, ta vzrostla celorepublikově prakticky o 100 % oproti stejnému období minulého roku a trend dále sílí,“ tvrdí Robert Hanzl. Nájmy začaly lidi nejvíce zajímat v období posledního čtvrt roku a nejmarkantnější je to ve velkých městech. Například v Praze stoupla poptávka za poslední 3 měsíce o čtvrtinu. V současné situaci solidní nabídky nájemního bydlení nevydrží v nabídce déle než týden.
Hlad zájemců po nájemním bydlení ale není plně uspokojen. „Nabídka zásadně poklesla. Oproti stejnému období v minulém roce jsme na 30–40 % nabízených nemovitostí k pronájmu,“ doplňuje Hanzl.
Z toho všeho vyplývají bohužel také rostoucí ceny nájmů. „Ceny za sledované období vzrostly o přibližně 20 % a do konce roku očekáváme růst o dalších 5–10 %,“ všímá si Hanzl.
Alternativou, někde mezi pořízením vlastního bydlení a bydlením nájemním, může být družstevní financování nemovitostí.
Více o tomto způsobu se dozvíte ZDE
Poptávka po výkupech nemovitostí rapidně stoupá! Vysoké úrokové sazby hypoték, drahé energie a rostoucí životní náklady na jedné straně, přestřelené ceny nemovitostí na straně druhé. To vše způsobuje, že poptávka po nemovitostech klesá.
Petr Zelenka je ředitel partnerské sítě NEXT REALITY, na této pozici působí téměř 6 let, ale v NEXTu je jíž osmým rokem. V práci se řídí především svým instinktem a na svém týmu si nejvíce cení zapálenosti do práce.
Robert Hanzl, zakladatel a generální ředitel NEXT REALITY, který se pohybuje v realitním oboru téměř 20 let. V roce 2006 spoluzaložil realitní síť NEXT REALITY, která po deseti letech fungování odstartovala novou éru rozvoje pomocí franšízingu.
V realitním oboru se Dušan pohybuje sedm let. Než se z něj však stal realiťák, vlastnil a řídil logistickou firmu. Po 20 letech se ale rozhodl pro změnu a začal budovat kariéru v realitách. „Začátek v realitách byl pro mě velmi náročný. Nejprve jsem přes 2 roky pracoval pro místní realitku v Benešově, kde jsem udělal prvních pár obchodů a získal počáteční potřebné zkušenosti.