NAPIŠTE ŘEDITELI

JAKÝ BUDE ROK 2023 V REALITÁCH A BUDOU KONEČNĚ PADAT CENY?

"To jsou nejčastější dotazy, které mi v poslední době pokládají novináři."

Prognózy se nabízejí dle trendů a našich zkušeností. Hodně pracujeme s daty, která neustále analyzujeme. Velmi zajímavý je trend hned prvních dvou týdnů nového roku. Naše call centrum, které zpracovává telefonické a e-mailové reakce na zakázky, vykazuje prakticky stoprocentní nárůst poptávky, oproti stejnému období v měsíci prosinec a výrazně překonává měsíce září, říjen i listopad minulého roku. V meziročním srovnání období leden 2022 a 2023 pozorujeme stejnou úroveň poptávky, což je v kontextu situace na trhu v lednu minulého roku, kdy byznys gradoval, velmi zajímavé. Dá se usuzovat, že dochází k situaci, kdy trh poptávajících začíná zásadně reagovat na snížené ceny nabídek nemovitostí. Zakázky, které se aktuálně prodávají, klesly přibližně o 30 %. Právě tradiční slabé období od začátku prosince do jeho konce, vedlo další skupinu majitelů ke zlevnění. Těch, kteří trvali na vysokých cenách v období podzimu 2022, byli samozřejmě bez úspěchu. 


Tím se pomalu dostávám k odpovědi na první otázku, zdali začnou padat ceny. NEZAČNOU, JSOU JIŽ DOLE. Podle mě dál zásadně klesat nebudou. Konkrétně u těch nemovitostí, u kterých již byla korekce provedena. Takto nízké ceny budou motivovat zájemce o nákupy. Zejména u investičních nemovitostí se nabízí v případě pronájmu velmi zajímavý výnos – dle našich analýz v Praze na úrovni 3-4 %, v jiných městech ČR i přes 5 %. Když k tomu připočítáme budoucí zhodnocení, které jistě přijde, může se investor do nemovitosti připravit na zhodnocení ve dvojciferném čísle. Připomenu, že mezi lety 2010-2020 bylo meziroční zhodnocení hodnoty nemovitostí na úrovni 10 %. 

Pokud si chceme zaspekulovat. V této době koupená INVESTIČNÍ NEMOVITOST, nabídne v příštích letech zhodnocení na úrovni 13-15 % ročně. Jen pro upřesnění, nebude se jednat o nový byt, který rozhodně o 30 % levněji nekoupíte, případně velký rodinný dům se stářím 15 let a další podobné nemovitosti. A taky bych zbytečně neotálel. Nyní je na trhu nejširší nabídka za poslední roky. Tím, jak se bude zvyšovat zájem, bude možnost výběru ubývat, což v sobě logicky přinese opětovný růst cen. Ten podpoří i snížení úrokových sazeb u hypoték. Využít dobu je umění i v tak konzervativní investici, jako je nemovitost. Obraťte se na profesionální realitní zprostředkovatele, rádi vám pomohou.

Robert Hanzl, generální ředitel NEXT REALITY

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT