"Na trhu aktuálně sledujeme zásadní pokles poptávky po nákupech nemovitostí a díky tomu růst počtu nabídek v realitních kancelářích. U některých typů, jako jsou například rodinné domy nad 10 mil. Kč a větší byty se jedná o více než poloviční propad zájmu a třetinové navýšení počtu nabídek. S tím samozřejmě souvisí i redukce cen. V momentě, kdy se díky malému zájmu nedaří vlastníkům prodávat, reagují snižováním ceny, což je obecný spouštěč poklesu.
U malometrážních bytů se poptávka snížila přibližně o pětinu. Zde se ceny drží a dle našich předpokladů budou stagnovat i do konce roku. O nákupy mají zájem drobní investoři, které ke koupi motivuje velký zájem o nájemní bydlení.
Velmi dobře se stále prodávají pozemky k výstavbě, těch je na trhu obecně málo a ani zde nelze předpokládat pokles cen.
Trh nyní ovlivňuje minimální zájem o hypotéky. Většina všech obchodů se odehrává bez využití úvěru.
Délka trvání současného stavu na trhu bude závislá na krocích ČNB. Jak ukázaly příklady z minulosti, jedná se o krátkodobý jev v řádech několika měsíců, či jednotek let. Následně se trh nemovitostí vrátí opět do růstu a z dlouhodobého hlediska si nemovitosti udrží velmi solidní zhodnocení." Odpověděl k tématu Robert Hanzl pro magazín FINMAG.
Kupující uzavírá rezervační smlouvu zejména z důvodu zajištění exkluzivity – tedy blokace nemovitosti pro sebe. Většinou jsou to kupující, kteří ji chtějí rychle uzavřít a získat časový prostor a klid pro další jednání.
Kolik snů vám už uteklo, protože jste čekali na „až“? Realitní trh se neřídí našimi kalendáři, životními fázemi ani vnitřní pohodou. Ale mnozí z nás přesto váhají, odkládají, přemýšlí… a mezi tím jim protékají mezi prsty skvělé příležitosti. Přinášíme 5 nejčastějších realitních „klišé“, které slyšíme od klientů, a které jim často zavřou dveře k domovu, který mohl být jejich.
Realitní trh zažívá v posledních měsících výrazný progres a důkazem jsou i skvělé výsledky naší sítě. Pokud vás zajímá pohled Roberta Hanzla, generálního ředitele NEXT REALITY na aktuální vývoj, poslechněte si analýzu pro Realiťáka roku a Reality.iDNES.cz
Češi investice do nemovitostí milují. Jsou zarytými fanoušky cihel, které touží vlastnit. I díky tomu se v průběhu let český realitní trh zejména ve velkých městech vyčerpává. Investicím do cihel ale není nutně konec.