NAPIŠTE ŘEDITELI

JAK SE URČUJÍ CENY NEMOVITOSTÍ? 

Také vás už někdy napadlo, kde se vlastně berou ceny nemovitostí? Pokud prodáváte nebo kupujete byt, rodinný dům nebo třeba chalupu, kdo nebo co rozhoduje o tom, kolik peněz dostanete nebo naopak zaplatíte? Připravili jsme pro vás jednoduchý přehled faktů o tom, jak se cena nemovitosti určuje.

Kdo rozhoduje o ceně?

Základní věcí, kterou byste měli při každém prodeji nebo nákupu nemovitostí vědět je, že její cenu určuje samotný trh s nemovitostmi. Nemusíte se proto obávat žádného hromadného komplotu realitních kanceláří nebo makléřů. Ti na trhu s nemovitostmi opravdu fungují primárně jako zprostředkovatelé obchodu.

Odhad nemovitosti

Aby mohla být stanovena ta správná cena nemovitosti, je nejprve nutné odhadnout její cenu neboli stanovit takzvaný odhad nemovitosti. Jednou z možností v této oblasti jsou soudní znalci. Jako jediní vám totiž mohou vydat takzvaný znalecký posudek. 

Metody určení ceny

Aby mohla být cena nemovitosti určena co nejlépe, využívají se různé metody oceňování. Mezi ty základní patří především následující tři:

Nákladová metoda

Používá se především u stavby nových rodinných domů a bytů nebo pro rekonstrukci stávajících. Jejím cílem je určit rozsah a výši nutných investic do nemovitosti. Po zjištění konkrétních nákladů pak může být odhadnuta cena nemovitosti.

Porovnávací metoda

Jde o nejčastější metodu stanovení ceny za nemovitosti. Konkrétní nemovitost se srovnává s ostatními sobě podobnými ve stejné lokalitě a podobném stavu.

Výnosová metoda

Výnosová metoda se používá především u nákupu nemovitostí, které jsou určeny k následnému dlouhodobému pronájmu. Kupující se tak ujišťuje o tom, že koupě nemovitosti se mu výhledově vyplatí.

Druhou možností, jak přesně stanovit odhad nemovitostia získat cenu tržní, je požádat o spolupráci renomovanou realitní kancelář. Výhody spolupráce s nimi jsou v zásadě dvě:

  • jejich služby jsou výrazně levnější než ceny soudních znalců, mnohdy zcela zdarma
  • s prodejem nemovitostí mají dlouholeté profesní zkušenosti

Jak stanovuje cenu realitní kancelář?

Na trhu s nemovitostmi existují takzvané cenové mapy. Ty zohledňují cenu jednotlivých nemovitostí v závislosti na konkrétní lokalitě, kde se daná nemovitost nachází. Podkladem pro vytvoření těchto map jsou nabídky nemovitostí na inzertních serverech a katastr nemovitostí. Díky těmto statistikám je pak reálné s poměrně vysokou přesností odhadnout tržní prodejní, respektive nákupní cenu konkrétní nemovitosti.

 

Pro odhad ceny vaší nemovitostí zajedte pár základních informací ZDE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT