NAPIŠTE ŘEDITELI

DAŇ Z NEMOVITOSTI V ROCE 2024: PODROBNÝ PRŮVODCE ZMĚNAMI A NOVÝMI POVINNOSTMI

Prodali jste v roce 2023 nemovitost? Koupili jste v roce 2023 nemovitost? V tom případě čtěte dál...

Daňové přiznání se podává POUZE PŘI ZMĚNĚ ve vlastnictví nemovitosti. Další kroky už nové daňové přiznání podáváte za události rok zpět, tedy za rok 2023. Daň platí všichni majitelé nemovitostí jednou ročně.

Daň se platí dopředu, tedy v roce 2024 platíte daň za rok 2024.


Termín pro podání daňového přiznání

Termín pro podání daňového přiznání je do 31. 1. 2024 a zaplacení daně do 31. 5. 2024. Pro prvních pět dní prodlení nebudou úřady vymáhat žádné sankce, avšak každý další den prodlení povede k pokutě ve výši 0,05 % z daně.

Kde získat informace a podat daňové přiznání?

V případě potřeby konzultací ohledně daňové povinnosti je možné obrátit se na finanční úřad osobně, využít telefonních infolinek nebo vyplnit daňové přiznání online na portálu finanční správy Moje daně. Úřady prodloužily pracovní dobu od 22. ledna do 2. února, aby umožnily občanům vyřízení formalit.


Kdo musí podat daňové přiznání?

Daňové přiznání musíte podat, pokud u vás došlo k NABYTÍ NEMOVITOSTI (např. koupě, dědictví, dar, převod z družstva na SVJ, přístavba, nástavba, změna velikosti pozemků apod.)

Dále pokud došlo k pozbytí nemovitosti.

Nebo pokud došlo ke změně charakteru parcely nebo užívání stavby (např. pole se změnilo na stavební pozemek).

Specifika pro různé vlastníky nemovitostí

Změny v daních se týkají různých typů vlastníků nemovitostí, od majitelů garáží po ty, kteří pronajímají místnosti turistům. Každý majitel by měl detailně prověřit, zda nová pravidla ovlivňují jeho situaci a zda je třeba podat daňové přiznání s novými sazbami daní.

Jak a kdy podat daňové přiznání

Do 31. 1. 2024 (pokud nestihnete, riskujete pokutu) a podat můžete elektronicky přes datovou schránku nebo v papírové podobě. Formulář a všechny oficiální informace jsou k dispozici na www.financnisprava.cz. Daňové přiznání musíte podat vždy na finanční úřad, v jehož kraji nemovitost stojí.

Jaké údaje budete potřebovat

Údaje k nemovitosti (parcelní číslo, číslo popisné, typ a rozloha) - to vše najdete ve výpisu z katastru nemovitostí dále dokumenty prokazující nabytí nemovitosti (například kopii kupní, darovací, či dědické smlouvy)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT