NAPIŠTE ŘEDITELI

Chytře bydlím

 

 Nejsnazší cesta k vlastnímu bydlení

Družstevní vlastnictví je klíčovou myšlenkou, která inspirovala tvůrce nového programu Chytře bydlím. Projekt představila realitní společnost NEXT REALITY podporovaná Raiffeisen stavební spořitelnou. Chytře bydlím chce zaujmout klienty, kterým současné podmínky na hypotečním trhu znemožňují dosáhnout na vytoužené vlastní bydlení.

Ceny bytů a domů vyrostly raketově nahoru. A banky pečlivě vybírají, komu hypotéku poskytnout a komu ne. Klasickou hypotéku lze sjednat se splatností nejvýše do 65 let věku, což vylučuje ze hry starší zájemce o nemovitost. Zároveň platí přísné podmínky na doložení příjmů. To je velké téma zejména pro podnikatele, cizince nebo osoby s nižším platem.

Jak tedy funguje projekt Chytře bydlím? „Klient si vybere byt nebo rodinný dům kdekoli v Česku a dá ho do družstva, které zřizujeme,“ vysvětluje generální ředitel NEXT REALITY Robert Hanzl. „Nemusí prokazovat příjmy, splácení lze nastavit až na 35 let. Musí mít alespoň 20 procent ceny z vlastních zdrojů. Úroková sazba se nyní pohybuje od 4,5 do 5,5 % ročně, fixace je na pět let.“

Zájemce tak získává byt nebo dům, který je ve vlastnictví družstva. Pravidelnou úhradou nájemného své bydlení splácí a rovněž tím hradí náklady na správu, údržbu a opravy. Jakmile klient splatí celou částku, nemovitost přechází do osobního vlastnictví. O takovýto byt či dům může zažádat i starší osoba a vzít si úvěr třeba na nejvyšší možnou délku, tedy na 35 let. Podíl totiž případně přechází do dědictví.

Chci bydlet chytře