Pobočky

Makléři

Stát nabízí 600 tisíc na bydlení pro mladé rodiny. Ty nemají zájem

Stát nabízí mladým rodinám zvýhodněné úvěry na pořízení bydlení. Půjčit si můžou až 600 tisíc. Ačkoliv úroková sazba se pohybuje mezi 1 až 2 procenty, o peníze není velký zájem.

Zdroj: Echo24.cz   Odkaz na článek 

Podle hypotečních expertů nejsou totiž podmínky, za kterých stát půjčuje, dobře nastaveny. Lidé tak v dnešní době „levných úvěrů“ tak dávají raději přednost bankám. Ministerstvo pro místní rozvoj, které má fond na starosti, už připravuje nový program, který by mohlo využít více lidí. 

Stát nabízí mladým rodinám zvýhodněné úvěry na pořízení bydlení. Půjčit si můžou až 600 tisíc. Ačkoliv úroková sazba se pohybuje mezi 1 až 2 procenty, o peníze není velký zájem. Podle hypotečních expertů nejsou totiž podmínky, za kterých stát půjčuje, dobře nastaveny. Lidé tak v dnešní době „levných úvěrů“ tak dávají raději přednost bankám. Ministerstvo pro místní rozvoj, které má fond na starosti, už připravuje nový program, který by mohlo využít více lidí.

„V rozpočtu na rok 2017 je u Programu 600 počítáno s 50 miliony korun. Ke konci září registrujeme 18 žádostí na 9,7 mil. Kč a máme podepsáno 16 úvěrových smluv v celkovém objemu devět milionů Kč,“ uvedla pro server Echo24 Marie Lukáčová ze Státního fondu rozvoje bydlení, který rozděluje peníze. Program 600 je pojmenován podle toho, kolik si můžou lidé nejvíce půjčit – 600 tisíc.

 

Peníze z banky jsou “rychlejší”

Jedním z důvodů, proč o tuto půjčku není velký zájem, je podle odborníků to, že její vyřízení je poměrně složité. „Oproti hypotéčnímu úvěru, který lze realizovat v řádu 2 až 4 týdnů, je zde termín poskytnutí několik měsíců. Navíc maximálně 50 % pořizovací hodnoty a částka do 600 tisíc v dnešní době vysokých cen nemovitostí nic neřeší,“ vysvětlil pro deník Echo24 Robert Hanzl, generální ředitel Next Reality.

Podle ředitele realitní kanceláře Reality IQ ale zároveň o možnosti půjčit si státní peníze za výhodný úrok lidí nevědí. „Dalším důvodem jsou požadavky na žadatele, tomu musí být méně než 36 let a musí mít dítě mladší 6 let, čímž se okruh možných zájemců opět snižuje,“ dodal Mašín. 

S tím nepřímo souhlasí i Lukáčová, podle které je zájem větší, ale podmínky většina nesplní. „Podle množství dotazů, které nám lidé posílají, je zájem o úvěry z Programu 600 opravdu velký. Nicméně počet žádostí tomuto zájmu neodpovídá, protože lidé, kteří by o úvěr chtěli požádat, ne vždy splňují všechny podmínky programu,“ uvedla. 

Faktem ale zůstává, že v současné době se dají půjčit stejně výhodně peníze i od bank. „Nízký zájem o Fond rozvoje bydlení je způsoben především vysokou dostupností klasických hypoték. Zbytečná byrokracie a podobná úroková sazba, jakou mají klasické hypotéky, činí tento státní produkt pro veřejnost neatraktivním. Výpomoc z veřejných prostředků navíc nemá na komerčním trhu, který funguje bez problémů, valný smysl,“ vysvětlil ředitel srovnávače hypoték Chytrý Honza Jiří Paták.

Toho, že státní hypotéky nejsou příliš atraktivní, si je vědomé i ministerstvo pro místní rozvoj. Proto se chystá připravit nový program, který by měl přinést další zvýhodnění. „Ministerstvo pro místní rozvoj společně se Státním fondem rozvoje bydlení  připravuje nový program na podporu bydlení pro mladé na pořízení a rekonstrukci obydlí,“ uvedl serveru Echo24 Vilém Frček z resortu.

Aktuálně ministerstvo připravuje nařízení vlády, kterým by projekt „rozjelo“. „Jednou z novinek chystaného programu je třeba možnost dotace při narození dítěte ve výši 30 tisíc korun formou snížení nesplacené části jistiny. Úroková sazba úvěru by byla fixní po celou dobu splatnosti a je stanovena na 1 procento,“ dodal Frček.   

Státní půjčka pro mladé lidi do 36 let by se dala přirovnat k novodobé novomanželské půjčce. Novomanželské půjčky byly hitem 80. a 90. let minulého století. Jejich smyslem bylo ulehčit mladým rodinám v zařizování bydlení v začátcích. Společnost Cofidis přitom před několika týdny zveřejnila výsledky průzkumu, podle kterého by si návrat novomanželských půjček přála většina Čechů.

Vaše osobní údaje jsou společností NEXT REALITY zpracovávány v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 – GDPR

Používáním webu NEXT REALITY souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti web používá soubory Cookies

Rozumím