Pobočky

Makléři

NEXT v médiích

Konec metly realitního trhu. Předkupní právo spoluvlastníků se omezí

Proti novele občanského zákoníku, která změny zavádí, nezvedl ve středu ruku jediný zákonodárce. Ve třetím čtení prošla Sněmovnou v podobě, jakou týden předtím doporučil ústavně právní výbor.

Realitní makléře čekají změny, regulace spěje do finále

Návrh zákona o realitním zprostředkování prošel ve Sněmovně druhým čtením. Legislativa z dílny ministerstva pro místní rozvoj vyžaduje odbornou způsobilost makléřů, jejich povinné pojištění a omezuje realitním kancelářím poskytování finančních úschov.

Přidaná hodnota rozhoduje i ve franšíze

K vytvoření franšízového konceptu jsme se rozhodli na základě potřeby rychleji expandovat. Dnes vidíme, že toto rozhodnutí bylo správné, říká Petr Zelenka, ředitel sítě NEXT Reality.

Přijdou vám pražské byty drahé? Během deseti let mohou stát dvakrát tolik, varují expert

Že je už nyní bydlení v Praze příliš drahé? Výhledově může – a podle odborníků i bude, jeho cena dále růst. Ceny pražských nemovitostí by se mohly do roku 2030 vyšplhat ze současných úrovní klidně i o sto procent. „Takový scénář je podle nás reálný,“ řekl na středeční investiční konferenci vydavatelství Mladá fronta vrcholový manažer Pavel Doležal, předseda představenstva a výkonný ředitel fondu Avant Funds.

Obsazeno, hlásí koleje. Studentům hrozí, že nebudou mít střechu nad hlavou

S blížícím se začátkem akademického roku stovkám studentů opět hrozí, že nebudou mít kde bydlet. Ubytovací místa na kolejích jsou obsazená a pronájem bytu si mnozí z nich nemohou dovolit. V největších městech musí navíc o nájemní byty soupeřit s lidmi, kteří na vlastní bydlení nedosáhnou.

Válka o klienty. Realitky chtějí ukousnout větší kus trhu, sází na inovace

Prodeje bytů začínají klesat a trh s nemovitostmi se ochlazuje. Přední tuzemské realitní kanceláře však chtějí v příštích letech růst. Aby nalákaly nové klienty, pouštějí se do finančnictví, moderních technologií, ale například i distribuce energií.

3 kroky pro váš růst podle Roberta Hanzla

Expanze je pro fungování jakékoli organizace nutnost, jinak přichází stagnace a postupné skomírání. Jak to udělat, aby firma rostla, dobře prosperovala a přinášela zisk? Ve své přednášce na konferenci Tajemství obchodu v pražském fóru Karlín, vystoupil zakladatel a generální ředitel NEXT REALITY Robert Hanzl. Podělil s o svůj životní příběh, kdy z nuly vybudoval velkou společnost, která dnes figuruje mezi nejvýznamnějšími realitními kancelářemi na trhu. Na začátku jeho cesty to ale vypadalo celé jinak.

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání. Při prodejích bytů by se pak zřejmě nemusely přednostně nabízet ostatním obyvatelům domu. To podle mnohých makléřů výrazně komplikuje transakce na realitním trhu.

Zákon, který má zkrotit realitní ‚šmejdy‘, se zadrhnul. Nepoctiví makléři můžou pracovat o rok déle

Nová přísnější pravidla pro realitní makléře začnou platit později než se plánovalo. Původně měl zákon, který má za cíl usměrnit realitní kanceláře, vejít v platnost na začátku příštího roku.

DOPORUČUJEME TĚM, KTEŘÍ DRŽÍ BYTY INVESTIČNĚ, NYNÍ PRODÁVAT (II.část)

Dokončení rozhovoru s Robertem Hanzlem, generálním ředitelem a spolumajitelem NEXT Reality.

TRH REALITNÍCH MAKLÉŘŮ A KANCELÁŘÍ DOZNAL DRAMATICKÝCH ZMĚN (I.část)

Rozhovor s Robertem Hanzlem, generálním ředitelem a spolumajitelem NEXT Reality.

Vyjadřujeme se k aktuálním tématům - Co si myslíme o finančních příspěvcích SFRB?

Je vám méně než 36 let a chcete pro svou rodinu pořídit nové bydlení? Nebo si to stávající zmodernizovat? Od středy můžete zažádat Státní fond rozvoje bydlení o půjčku až do výše 2 miliónů.

Prostřednictvím AUKCE získá prodávající o 10 až 30% vyšší cenu za svoji nemovitost

Službu, kterou v NEXT REALITY nabízíme již více než dva roky, vyhledává stále více prodávajících klientů. Je ideální pro prodej nemovitostí, kde se dá očekávat více zájemců.

Lidé si berou úvěry na bydlení bez nutných rezerv na splácení. Zpřísnění poskytování hypoték může situaci ještě zhoršit

Za poslední dva roky vzrostly ceny bytů v Česku často až o desítky procent. Zejména v Praze a v Brně nahrává jejich růstu zdlouhavé vyřizování stavebního povolení v kombinaci s růstem cen pozemků, stavebních prací a materiálů.

Největší hráči realitního trhu podpoří malé a střední developery

Velcí hráči realitního trhu přicházejí s přelomovou novinkou. Společně zakládají Centrum pro developery, kde chtějí nabízet komplexní služby malým a středním developerům. Od konzultací ve fázi projektu přes výběr dodavatelů až po marketing a prodej jednotek.

Vláda zruší předkupní právo u garáží

Vláda v demisi hasí doutnající požár na realitním trhu. Tři měsíce poté, co začala platit novela občanského zákoníku, která znovu zavedla takzvané předkupní právo, kolabují prodeje bytů. Kvůli nutnosti nejprve nabídnout garážové státní či sklepní kóji sousedům, se transakce zdržují až o tři měsíce. Desetinu prodejů se podle realitních kanceláří vůbec nepodaří dokončit.

Titul, nebo roky praxe. Stát chce vymýtit pseudomakléře, vznikne seznam

Realitní makléř je v mnoha zemích prestižní zaměstnání. I u nás to tak podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové kdysi bylo. S rozvojem internetu se ale z tohoto byznysu stala džungle bez pravidel a realitní makléři se v očích široké veřejnosti změnili na nedůvěryhodné podvodníky. To má změnit chystaný zákon.

Průměrná sazba hypoték v lednu stoupla na 2,28 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték letos v lednu stoupla na 2,28 procenta z prosincových 2,19 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Předloni v prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. Tehdy začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb. Loni začala zdvihat sazby také Česká národní banka.

Velký návrat předkupního práva - spoluvlastnický podíl musíte nejprve nabídnout ostatním vlastníkům

Prodáváte spoluvlastnický podíl na nemovitosti? Od 1. ledna 2018 je znovu zavedeno zákonné předkupní právo ke spoluvlastnickému podílu. Předkupním právem se rozumí závazek vlastníka spoluvlastnického podílu na nemovitosti nabídnout tento podíl přednostně ostatním spoluvlastníkům v případě, že se ho rozhodne prodat nebo bezúplatně převést (např. darovat). Výjimkou jsou pouze převody spoluvlastnických podílů na osoby blízké. Přinášíme vám komentář k předkupnímu právu od Andrey Holubové z realitní kanceláře Next Reality.

Spoluvlastnický podíl na nemovitosti: velký návrat předkupního práva

Prodáváte spoluvlastnický podíl na nemovitosti? Od 1. 1. 2018 je znovu zavedeno zákonné předkupní právo ke spoluvlastnickému podílu. Předkupním právem se rozumí závazek vlastníka spoluvlastnického podílu na nemovitosti nabídnout tento podíl přednostně ostatním spoluvlastníkům v případě, že se ho rozhodne prodat nebo bezúplatně převést (např. darovat). Výjimkou jsou pouze převody spoluvlastnických podílů na osoby blízké.

Realitní zákon opět na stole. Vyřeší časovanou bombu?

Nad nepoctivými realitními makléři se stahují mračna. Ministerstvo pro místní rozvoj horlivě pracuje na novém zákonu o realitním zprostředkování. Bude myslet i na časovanou bombu, kterou původní návrh opomíjel?

Prodáváte byt? Na vaši garáž či sklep mají nově právo i sousedé

Bytů je málo, ceny jsou vysoké, nové domy se staví pomalu. Problémů na českém realitním je celá řada a teď se rýsuje další. Od začátku letošního roku se do občanského zákoníku vrátilo tzv. předkupní právo, které podle odborníků zkomplikuje prodej a nákup nemovitostí. Týká se to hlavně novějších bytů, které mají k sobě garážové stání, sklep, eventuálně nějaký podíl na příjezdové cestě či okolním prostranství.

Předkupní právo je zpět. Prodej nemovitosti se ztížil

Spoluvlastníci opět nemohou nakládat volně se svou nemovitostí. Od 1. ledna 2018 bylo znovu po několika letech zavedeno zákonné předkupní právo ke spoluvlastnickému podílu nemovitých věcí. Komu může předkupní právo způsobit největší problémy?

Dofinancovat hypotéku jiným úvěrem je od ledna těžší

ČNB vydala sadu doporučení, kterými se snaží omezit poskytování hypoték lidem bez úspor. Nedostatek úspor lidé přesto dosud často řešili dofinancováním například úvěry od stavebních spořitelen. Banky si ale začínají dávat pozor na obcházení těchto doporučení.

Banky už přestávají tolerovat obcházení limitů pro pořízení hypotéky

Po loňském růstu úvěrů ze stavebních spoření o téměř pětinu se stavební spořitelny musejí připravit na to, že v letošním roce zájem o úvěry bude přinejlepším stagnovat. Důvodem je přísnější pohled České národní banky na poskytování hypoték.

Hypotéky jsou nejdražší za tři roky, Češi si v průměru půjčují přes dva miliony

Hypotéky dál zdražují. V prosinci dosáhla průměrná úroková sazba 2,19 procenta, vyplývá z dat společnosti Hypoindex. Úvěry na bydlení jsou tak nejdražší za poslední tři roky. Češi ale zájem o hypotéky s rostoucí cenou úvěrů, ani cen nemovitostí neztrácejí. Stoupá ale částka, kterou si od bank půjčují.

Rok zdražování hypoték završil v prosinci další růst průměrné úrokové sazby

Průměrná úroková sazba hypoték loni v prosinci stoupla na 2,19 procenta z listopadových 2,15 procenta, vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. Právě o rok dřív byla sazba na minimu 1,77 procenta. Tehdy také začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb. Loni začala zdvihat sazby také Česká národní banka.

Odhad: Objem hypoték loni klesl o dvě miliardy na 224 miliard Kč

Praha - Objem hypotečních úvěrů činil v roce 2017 celkem 224 miliard korun, což je o dvě miliardy méně než v rekordním roce 2016. Odhady zveřejnila na tiskové konferenci Hypoteční banka, která je lídrem tuzemského trhu.

Vstup realitních makléřů na trh není regulován jen v Česku a Španělsku

Vstup realitních makléřů na trh a výkon jejich profese nejsou v Evropské unii nijak regulovány pouze v Česku a Španělsku. Vyplývá to z analýzy ministerstva pro místní rozvoj (MMR). V Česku má situaci změnit zákon o realitním zprostředkování, profese má být vázanou živností. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) ho chce předložit k projednání co nejrychleji.

Realitní džungle: makléřem může být kdokoli, změna je v nedohlednu

Nekvalitní a předražené služby, klamání zákazníka, neprofesionální přístup. Realitní makléři mají v Česku právem špatnou pověst. Změnit to měl nový zákon, jenže spadl pod stůl.

Pořídit si vlastní bydlení bude čím dál dražší

Průměrná úroková sazba hypoték v listopadu stoupla na 2,15 procenta z říjnových 2,10 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Loni v listopadu a prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. Loni v prosinci začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb. Letos začala zdvihat sazby také Česká národní banka.

Hypotéky v listopadu opět zdražily. A stoupají i ceny nových bytů

Průměrná úroková sazba hypoték v listopadu stoupla na 2,15 procenta z říjnových 2,10 procenta, vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. Loni v listopadu a prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. Zároveň na konci října zdražily v Praze i nové byty, a to o 15 procent. Zájem lidí o hypotéky ani byty však zatím neklesá, podle analytiků se to ale projeví už v příštím roce.

Nástupkyně Šlechtové „řízne“ do realitních makléřů. Je jich moc a Češi tím trpí

Realitní kanceláře a makléři v Česku si na provizích ročně vydělají 7,5 miliardy korun. Jejich konečná odměna se po odečtení nákladů pohybuje na úrovni 40 až 50 procent. Průměrný výdělek je tedy při vysokém počtu realitních makléřů poměrně nízký. Tomu odpovídá i kvalita služeb, kterou takto placený makléř nabízí. Nová ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová chce předložit nový zákon, který by tak měl počet realitních makléřů snížit.

NEXT REALITY jako první volba

Před časem založil spolu s kolegou realitní kancelář Next Reality, která ve svém oboru dnes patří k respektované špičce. Robert Hanzl obchodováním s nemovitostmi zjevně žije. Odpovídá přímo a sympaticky přiznává i svůj podnikatelský sen. Chce firmu přivést na vrchol. Tam, kde pro zákazníky bude jednoznačně první volbou.

V Praze se nejvíc kupují byty 2+kk. Důvod? Nejlíp se pronajímají na Airbnb

Mezi nejžádanější byty v Praze patří ty o velikosti 2+kk. Jejich prodej tvoří téměř třetinu z celkové nabídky všech bytů. Lidé je totiž skupují za účelem investice. Právě takto velké byty se nejlépe krátkodobě pronajímají přes portály typu Airbnb či Booking.com.

Hypotéky dál zdražují a lidé si jich berou méně

Průměrná úroková sazba hypoték v říjnu zrychlila růst na 2,10 procenta ze zářijových 2,04 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Loni v listopadu a prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. V prosinci začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb. Letos začala zdvihat sazby také Česká národní banka.

Realitních makléřů je v Česku příliš mnoho. Mají nízké platy a úroveň služeb pokulhává, tvrdí studie

Na domácím trhu podle Českého statistického úřadu působí relativně vysoký počet makléřů, téměř 14 500. Průměrná měsíční provize tak vychází na 43 100 korun na jednoho. Po odečtení nákladů makléři zůstane asi 40 až 50 procent. Podle studie realitní kanceláře Next Reality je tak průměrný výdělek makléře poměrně nízký a tomu někdy odpovídá i nízká kvalita služeb.

Rusové se stahují z Karlových Varů a prodávají byty. Příliš zchudli

Bohatí Rusové se stahují z Karlových Varů. Zbavují se bytů, které v lázních před lety draze nakoupili. Obchodníkům s luxusním zbožím klesly tržby. Realitní kanceláře odhadují, že v lázeňské zóně je kvůli odlivu Rusů na prodej až pětina bytů. Hlavním důvodem proměny Rusů z furiantů v šetřílky je krize na Ukrajině a Krymu i následné hospodářské sankce.

Bankovní domy bojují o klienty. Stovkám tisíc lidí končí smluvená úroková sazba u hypoték

Konkurenční boj bankovních domů se vyostřuje. Stovkám tisíc lidí totiž letos a příští rok končí fixace úrokových sazeb u hypoték. Lidé tak mohou odejít za lepší nabídkou. Banky proto vycítily příležitost, jak získat nové klienty. Díky refinancování mohou lidé oproti stávajícím smlouvám ušetřit. A to stovky i tisíce korun měsíčně. Výhodné podmínky si lidé můžou sjednat také u stávající banky. Platí tu ale pravidlo - čím dříve, tím lépe.

Stát nabízí 600 tisíc na bydlení pro mladé rodiny. Ty nemají zájem

Stát nabízí mladým rodinám zvýhodněné úvěry na pořízení bydlení. Půjčit si můžou až 600 tisíc. Ačkoliv úroková sazba se pohybuje mezi 1 až 2 procenty, o peníze není velký zájem. Podle hypotečních expertů nejsou totiž podmínky, za kterých stát půjčuje, dobře nastaveny. Lidé tak v dnešní době „levných úvěrů“ tak dávají raději přednost bankám. Ministerstvo pro místní rozvoj, které má fond na starosti, už připravuje nový program, který by mohlo využít více lidí.

Poptávka po historických nemovitostech pokulhává za nabídkou

Nabídka netradičních nemovitostí, jako jsou například zámky, kostely nebo tvrze, je v současnosti vyšší než zájem investorů. A anketě ČTK se na tom shodla většina realitních kanceláří a poradenských firem. Majitelé podle nich chtějí využít příznivé situace na trhu, ovšem pro potenciální kupce jsou problémem například nevyhovující technický stav nebo vysoké pořizovací i provozní náklady. Případní zájemci jsou spíše ze zahraničí, nejčastěji z Ruska nebo Francie.

Vaše osobní údaje jsou společností NEXT REALITY zpracovávány v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 – GDPR

Používáním webu NEXT REALITY souhlasíte s tím, že k poskytování služeb a analýze návštěvnosti web používá soubory Cookies

Rozumím