Pobočky

Makléři

NEXT v médiích

Prodáváte byt? Na vaši garáž či sklep mají nově právo i sousedé

Bytů je málo, ceny jsou vysoké, nové domy se staví pomalu. Problémů na českém realitním je celá řada a teď se rýsuje další. Od začátku letošního roku se do občanského zákoníku vrátilo tzv. předkupní právo, které podle odborníků zkomplikuje prodej a nákup nemovitostí. Týká se to hlavně novějších bytů, které mají k sobě garážové stání, sklep, eventuálně nějaký podíl na příjezdové cestě či okolním prostranství.

Předkupní právo je zpět. Prodej nemovitosti se ztížil

Spoluvlastníci opět nemohou nakládat volně se svou nemovitostí. Od 1. ledna 2018 bylo znovu po několika letech zavedeno zákonné předkupní právo ke spoluvlastnickému podílu nemovitých věcí. Komu může předkupní právo způsobit největší problémy?

Dofinancovat hypotéku jiným úvěrem je od ledna těžší

ČNB vydala sadu doporučení, kterými se snaží omezit poskytování hypoték lidem bez úspor. Nedostatek úspor lidé přesto dosud často řešili dofinancováním například úvěry od stavebních spořitelen. Banky si ale začínají dávat pozor na obcházení těchto doporučení.

Banky už přestávají tolerovat obcházení limitů pro pořízení hypotéky

Po loňském růstu úvěrů ze stavebních spoření o téměř pětinu se stavební spořitelny musejí připravit na to, že v letošním roce zájem o úvěry bude přinejlepším stagnovat. Důvodem je přísnější pohled České národní banky na poskytování hypoték.

Hypotéky jsou nejdražší za tři roky, Češi si v průměru půjčují přes dva miliony

Hypotéky dál zdražují. V prosinci dosáhla průměrná úroková sazba 2,19 procenta, vyplývá z dat společnosti Hypoindex. Úvěry na bydlení jsou tak nejdražší za poslední tři roky. Češi ale zájem o hypotéky s rostoucí cenou úvěrů, ani cen nemovitostí neztrácejí. Stoupá ale částka, kterou si od bank půjčují.

Rok zdražování hypoték završil v prosinci další růst průměrné úrokové sazby

Průměrná úroková sazba hypoték loni v prosinci stoupla na 2,19 procenta z listopadových 2,15 procenta, vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. Právě o rok dřív byla sazba na minimu 1,77 procenta. Tehdy také začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb. Loni začala zdvihat sazby také Česká národní banka.

Odhad: Objem hypoték loni klesl o dvě miliardy na 224 miliard Kč

Praha - Objem hypotečních úvěrů činil v roce 2017 celkem 224 miliard korun, což je o dvě miliardy méně než v rekordním roce 2016. Odhady zveřejnila na tiskové konferenci Hypoteční banka, která je lídrem tuzemského trhu.

Vstup realitních makléřů na trh není regulován jen v Česku a Španělsku

Vstup realitních makléřů na trh a výkon jejich profese nejsou v Evropské unii nijak regulovány pouze v Česku a Španělsku. Vyplývá to z analýzy ministerstva pro místní rozvoj (MMR). V Česku má situaci změnit zákon o realitním zprostředkování, profese má být vázanou živností. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) ho chce předložit k projednání co nejrychleji.

Realitní džungle: makléřem může být kdokoli, změna je v nedohlednu

Nekvalitní a předražené služby, klamání zákazníka, neprofesionální přístup. Realitní makléři mají v Česku právem špatnou pověst. Změnit to měl nový zákon, jenže spadl pod stůl.

Pořídit si vlastní bydlení bude čím dál dražší

Průměrná úroková sazba hypoték v listopadu stoupla na 2,15 procenta z říjnových 2,10 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Loni v listopadu a prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. Loni v prosinci začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb. Letos začala zdvihat sazby také Česká národní banka.

Hypotéky v listopadu opět zdražily. A stoupají i ceny nových bytů

Průměrná úroková sazba hypoték v listopadu stoupla na 2,15 procenta z říjnových 2,10 procenta, vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. Loni v listopadu a prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. Zároveň na konci října zdražily v Praze i nové byty, a to o 15 procent. Zájem lidí o hypotéky ani byty však zatím neklesá, podle analytiků se to ale projeví už v příštím roce.

Nástupkyně Šlechtové „řízne“ do realitních makléřů. Je jich moc a Češi tím trpí

Realitní kanceláře a makléři v Česku si na provizích ročně vydělají 7,5 miliardy korun. Jejich konečná odměna se po odečtení nákladů pohybuje na úrovni 40 až 50 procent. Průměrný výdělek je tedy při vysokém počtu realitních makléřů poměrně nízký. Tomu odpovídá i kvalita služeb, kterou takto placený makléř nabízí. Nová ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová chce předložit nový zákon, který by tak měl počet realitních makléřů snížit.

NEXT REALITY jako první volba

Před časem založil spolu s kolegou realitní kancelář Next Reality, která ve svém oboru dnes patří k respektované špičce. Robert Hanzl obchodováním s nemovitostmi zjevně žije. Odpovídá přímo a sympaticky přiznává i svůj podnikatelský sen. Chce firmu přivést na vrchol. Tam, kde pro zákazníky bude jednoznačně první volbou.

V Praze se nejvíc kupují byty 2+kk. Důvod? Nejlíp se pronajímají na Airbnb

Mezi nejžádanější byty v Praze patří ty o velikosti 2+kk. Jejich prodej tvoří téměř třetinu z celkové nabídky všech bytů. Lidé je totiž skupují za účelem investice. Právě takto velké byty se nejlépe krátkodobě pronajímají přes portály typu Airbnb či Booking.com.

Hypotéky dál zdražují a lidé si jich berou méně

Průměrná úroková sazba hypoték v říjnu zrychlila růst na 2,10 procenta ze zářijových 2,04 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Loni v listopadu a prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. V prosinci začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb. Letos začala zdvihat sazby také Česká národní banka.

Realitních makléřů je v Česku příliš mnoho. Mají nízké platy a úroveň služeb pokulhává, tvrdí studie

Na domácím trhu podle Českého statistického úřadu působí relativně vysoký počet makléřů, téměř 14 500. Průměrná měsíční provize tak vychází na 43 100 korun na jednoho. Po odečtení nákladů makléři zůstane asi 40 až 50 procent. Podle studie realitní kanceláře Next Reality je tak průměrný výdělek makléře poměrně nízký a tomu někdy odpovídá i nízká kvalita služeb.

Rusové se stahují z Karlových Varů a prodávají byty. Příliš zchudli

Bohatí Rusové se stahují z Karlových Varů. Zbavují se bytů, které v lázních před lety draze nakoupili. Obchodníkům s luxusním zbožím klesly tržby. Realitní kanceláře odhadují, že v lázeňské zóně je kvůli odlivu Rusů na prodej až pětina bytů. Hlavním důvodem proměny Rusů z furiantů v šetřílky je krize na Ukrajině a Krymu i následné hospodářské sankce.

Bankovní domy bojují o klienty. Stovkám tisíc lidí končí smluvená úroková sazba u hypoték

Konkurenční boj bankovních domů se vyostřuje. Stovkám tisíc lidí totiž letos a příští rok končí fixace úrokových sazeb u hypoték. Lidé tak mohou odejít za lepší nabídkou. Banky proto vycítily příležitost, jak získat nové klienty. Díky refinancování mohou lidé oproti stávajícím smlouvám ušetřit. A to stovky i tisíce korun měsíčně. Výhodné podmínky si lidé můžou sjednat také u stávající banky. Platí tu ale pravidlo - čím dříve, tím lépe.

Stát nabízí 600 tisíc na bydlení pro mladé rodiny. Ty nemají zájem

Stát nabízí mladým rodinám zvýhodněné úvěry na pořízení bydlení. Půjčit si můžou až 600 tisíc. Ačkoliv úroková sazba se pohybuje mezi 1 až 2 procenty, o peníze není velký zájem. Podle hypotečních expertů nejsou totiž podmínky, za kterých stát půjčuje, dobře nastaveny. Lidé tak v dnešní době „levných úvěrů“ tak dávají raději přednost bankám. Ministerstvo pro místní rozvoj, které má fond na starosti, už připravuje nový program, který by mohlo využít více lidí.

Poptávka po historických nemovitostech pokulhává za nabídkou

Nabídka netradičních nemovitostí, jako jsou například zámky, kostely nebo tvrze, je v současnosti vyšší než zájem investorů. A anketě ČTK se na tom shodla většina realitních kanceláří a poradenských firem. Majitelé podle nich chtějí využít příznivé situace na trhu, ovšem pro potenciální kupce jsou problémem například nevyhovující technický stav nebo vysoké pořizovací i provozní náklady. Případní zájemci jsou spíše ze zahraničí, nejčastěji z Ruska nebo Francie.