Z českého finančního trhu se chystá odejít celá řada investorů, kteří působí v bankovnictví a pojišťovnictví. Na odchodu je francouzská pojišťovna Axa, která plánuje prodej svých aktivit kromě Česka i v Polsku a na Slovensku. Ze střední Evropy se podle německého listu Handelsblatt stahuje i druhá největší německá banka Commerzbank. Chce prodat polskou divizi mBank, která působí také v Česku.
Na prodej je podle dvou zdrojů deníku E15 z bankovních kruhů rovněž finanční skupina Wüstenrot, která má v Česku stavební spořitelnu a hypoteční banku. Skupina se k otázkám deníku E15 týkajícím se prodeje nevyjádřila. V podobných případech je ovšem obvyklé, že se probíhající transakce nekomentují. Na trhu se spekuluje o prodeji řady dalších menších bankovních domů. Příčin vlny odchodů zahraničních hráčů je několik. Finanční odvětví se totiž konsoliduje, čímž vznikají větší konglomeráty. „Je to důsledek růstu nákladů na regulace,“ uvádí bankéř, který si nepřál být jmenován. Zdůrazňuje, že pokud banka není dostatečně velká, má příliš vysoké náklady na klienta. To se pak nepříznivě projevuje ve výsledcích.
Ziskovost velkých evropských bank v průběhu následujících pěti let klesne podle studie německé poradenské firmy Zeb až o čtyřicet procent. Hlavními důvody jsou přísnější regulace, nízké úrokové sazby, ztráty spojené s brexitem a růst rezerv na ztrátové úvěry. Banky mohou čelit propadu zisku tím, že se soustředí na trhy, kde drží velký podíl. Současně mohou opustit působiště, kde se jim tolik nedaří. Právě nedostatečnou velikost na trzích uvedly zdroje agentury Reuters seznámené s prodejem pojišťovny Axa jako důvod prodeje jejího středoevropského byznysu. Prodej má být součástí restrukturalizace společnosti. Ani finanční skupiny mBank a Wüstenrot nepatří mezi velké hráče na trhu. I pro ně proto růst nákladů spojených s regulací představuje problém. Regulace však nejsou jediným důvodem, proč finanční hráči opouštějí nejen český trh. Středoevropským ekonomikám se totiž stále daří a růstem překonávají průměr Evropské unie, což pomáhá ziskům finančních institucí. Nastává tak vhodná příležitost k prodeji byznysu, který zahraniční majitelé nepovažují za strategický.
Konkrétně české banky jsou nejziskovější v celé Evropě. Podle dat Mezinárodního měnového fondu dokázali bankéři v Česku v pololetí každou investovanou korunu přetavit v devatenáct haléřů zisku. Devatenácti procenty výnosu z kapitálu pro akcionáře se nemohla chlubit žádná jiná unijní ekonomika. „Český trh je pro zahraniční banky zlatý důl,“ zdůrazňuje Jiří Vagner, obchodní ředitel Next finanční. Z toho důvodu nevěří, že by velké skupiny opouštěly pouze Česko. „Pokud chce někdo odejít z trhu, tak prodá celou střední Evropu nějaké evropské skupině,“ upozorňuje.
Zdroj: E15.cz
Po sedmé hodině večerní došlo na výroční konferenci NEXT REALITY ke zveřejnění výsledků ankety Makléř roku. Každý rok jde o jeden z nejsilnějších momentů, vítěz letos nebyl do poslední chvíle znám... Ale nepředbíhejme.
Zvyšující se poptávka po nemovitostech a pozvolný růst cen představuje příležitost pro kvalitní zkušené makléře, ale i pro nováčky.
Již od září minulého roku sledujeme zásadní oživení trhu. Tento trend potvrzují i první měsíce roku letošního, které jsou z pohledu zájmu o nemovitosti za dlouhou dobu nadprůměrné. I ukazatele našich rezervovaných a realizovaných případů vzrostly meziročně o desítky procent.
Realitní kancelář NEXT REALITY s potěšením oznamuje svůj plán otevřít pobočku ve Spojených Arabských Emirátech, konkrétně v Dubaji