NAPIŠTE ŘEDITELI

Vyplatí se dnes koupit nebo prodat nemovitost?

V posledních týdnech se naši realitní makléři často setkávají s otázkou, zdali je nyní vhodná doba pro nákup či prodej nemovitosti. Tak jak to tedy je?

 

Daří se v dnešní době prodávat nemovitosti stejně jako před COVIDem?

„Ano daří. Dokonce zaznamenávám nárůst poptávky zejména po investičních bytech. Lidé mají velkou chuť utrácet úspory za menší byty, které následně pronajímají,“ říká Zdeněk Mrňák.

O tom, že se realitnímu businessu daří, mluví i paní Hana Petržílková a dodává: „Hypoteční úvěry jsou pořád za parádní úrokovou sazbu a tak je větší zájem kupovat a prodávat.“

 

O jaké nemovitosti je nyní největší zájem?

„Byty jdou tradičně dobře, ale domy se zahradou a rekreační nemovitosti zažívají přímo smršť,“ říká z vlastní zkušenosti Martin Lípa.

Podobného názoru je také paní Blanka Štalzerová: „V současné době je poptávka po všech typech nemovitostí, největší zájem byl v letním období o chaty a chalupy, což bylo spojeno s nemožností cestování do zahraničí.“

 

Je nějaký segment, který současná situace zasáhla?

„Nejvíce je postihnutý trh s pronájmy nemovitosti v Praze, díky tomu, že krátkodobé nájmy skončily a není zatím vidina, že se něco změní. Také se klienti delší dobu rozhodují pro klasický pronájem nemovitosti a mají větší výběr. Logicky tak ceny nájmu šly dolů,“ míní Hana Petržílková.

„Investiční byty, byty na pronájem a samozřejmě i obchodní a komerční prostory,“ dodává Blanka Štalzerová.

 

Je v dnešní době vhodná doba na prodej nebo nákup nemovitosti?

„Určitě ano. Prodáváme stále za vyšší ceny. Češi chtějí bydlet ve vlastním. Také hodně investují do bytů, které následné pronajímají,“ prohlásil Zdeněk Mrňák.

„Bylo by neuvážené říct ano nebo ne bez znalosti situace, ale řekněme, že není o nic vhodnější či méně vhodná doba, než před rokem,“ si myslí Martin Lípa.

„Dle mého názoru je vhodná doba na nákup nemovitostí, hypotéky jsou pro kupující klienty stále zajímavější a ti, kteří zvažují investici do nemovitostí, udělají nákupem určitě správné rozhodnutí,“ dodává Blanka Štalzerová.

 

Budou podle vás ceny nemovitostí i nadále růst, nebo můžeme očekávat jejich pokles?

Všichni námi oslovení makléři se shodují na tom, že ceny nemovitostí nadále porostou.

„K poklesu není důvod, dokud neklesne poptávka. A ta klesne pouze bude-li uspokojena, nebo znemožněna. Ani jedno z toho neočekávám,“ slovy Martina Lípy.

„Ceny nemovitostí budou růst a můžeme očekávat v průběhu 5 let až 15% zvýšení na kupní ceně v klasických cihlových nemovitostech a rodinných domech,“ míní Hana Petržílková.

 

Co byste doporučili klientům, kteří se rozhodují prodávat nemovitost?

„V této době, kdy lze financování zajistit různými způsoby, rozhodně se vyplatí prodat nemovitost už dnes. Za další rok či dva nemusí být tak nízké úrokové sazby a ekonomika ve světě může být různorodá,“ říká Hana Petržílková.

„Jelikož je obecně hlad po nemovitostech, doporučuji klientům nečekat a jen vybrat toho správného realitního makléře z renomované realitní kanceláře, který se bude prodejem jejich majetku profesionálně věnovat a nemovitost prodá za co nejlepší cenu,“ shrnuje Blanka Štalzerová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT