NAPIŠTE ŘEDITELI

Roman Záboj, nový člen Síně slávy: "Prioritní není získat nemovitost, ale klienta!"

Důležitá součást svátečního večera, kdy se vyhlašoval člen Síně slávy, patřila na lednové Konferenci NEXT REALITY Romanu Zábojovi. I když je s firmou neodmyslitelně spjat, přesto ho jmenování překvapilo a vlastně i dojalo. Nejdůležitější náplní jeho práce je vzdělávání, ale věnuje se i obchodu. A to tak dobře, že se v roce 2016 svými skvělými výsledky probojoval mezi nejlepší obchodníky, kteří se za odměnu podívají na firemní dovolenou do Maroka.

Jak vlastně začala jeho dráha u „modro – zelených“? Sešli jsme se v Brně, kde jsme si velmi příjemně popovídali.

Kdy se vaše cesta protnula s NEXT REALITY?

Do „Nextu“ jsem nastoupil jako manažer vzdělávání v roce 2009, protože Robert Hanzl s Romanem Vlasákem měli potřebu rozjet projekt  interního vzdělávání. Moje role zde byla připravit a realizovat kurzy pro nové makléře.  Během následujících let se s rozvojem společnosti moje role vyvíjela  směrem k  manažerským a ředitelským pozicím. Neustále jsem se však věnoval vzdělávání, i když jsem pomáhal budovat síť především na Moravě, odkud pocházím. Na starosti jsem měl několik poboček, které průběžně vznikaly. Loni jsem s příchodem projektu PARTNER tyto role přehodnotil a aktuálně se věnuji vzdělávání interní i partnerské sítě, mám svoji pobočku ve Znojmě a aktivně jsem se vrátil k obchodování.

Čím jste se zabýval před rokem 2009

Několik let jsem pracoval v České spořitelně na manažerských pozicích, kde jsem se poprvé dostal do kontaktu se vzděláváním. Řídil jsem odbor drobného bankovnictví, jak se tomu dříve říkávalo. To mě nenaplňovalo. Pak vznikl projekt Trenérů prodejních dovedností, kam jsem se přihlásil. Byl to poměrně intenzivní roční kurz v Brně, kde se na nás střídaly všechny renomované společnosti a učily nás lektorství. To mě začalo hodně bavit, takže jsem pak připravoval a realizoval kurzy pro Českou spořitelnu, jezdil jsem po celé Moravě a učil na pobočkách spořitelny. Po několika letech této práce mě oslovil kamarád ze stejné společnosti, že jde dělat do realit a já šel s ním do Real Spektra v Brně. Začali jsme budovat pobočkovou síť a já tam zůstal dva roky. Bohužel jsme se s majitelem neshodli na formě dalšího rozvoje společnosti a v dobrém jsme se rozešli. Moje další realitní zastávka byla ve společnosti Union Partners. Díky mým častým cestám do Prahy jsem začal vnímat NEXT REALITY a potkal jsem se s Robertem a Romanem. Slovo dalo slovo, sedli jsme si i lidsky, rozjeli spolupráci a od té doby jsem „modro –zelený“.

Před pár lety jsem změnil bydlení a odstěhoval se z paneláku do domku na vesnici. Na jeho rekonstrukci jsem potřeboval více času a peněz a tak jsem začal dělat vlastní obchody. Loni jsem udělal obrat přes milion korun bez DPH a skončil jsem osmý z deseti regionální makléřů, kteří pojedou na firemní dovolenou do Maroka. No a 13. ledna přišlo i jmenování do Síně slávy, což mě velmi mile překvapilo.

Nečekal jste to?

Právě že vůbec. Síň slávy se vyhlašovala loni při výročí desátého výročí založení firmy. Zapomněl jsem, že bude každý rok přibývat další člověk, takže jsem z toho byl překvapený. Jsem stará škola, hodně dám na vztahy a ocenění a toto pro mě mělo ještě větší váhu, než byla výhra zájezdu. Beru to jako poděkování od kluků, že vnímají moji práci pozitivně a bylo to příjemné.

Vrátíme se ještě dál do minulosti. Čemu jste se věnoval? Co jste vystudoval?

Vystudoval jsem Vysokou školu ekonomickou a prakticky ihned potom jsem nastoupil do České spořitelny a zbytek už víte. Co se týče byznysu, nejvíce obchodů jsem realizoval pod hlavičkou „NEXTU“. Především od loňského roku jsem se do toho vrhnul s větší vervou. Robert několikrát říkal, že by ho nenapadlo, že já, který jsem měl tolik pozic a činností, se najdu zrovna v obchodování. Obchod mě baví a navíc mi teď nemůže nikdo říct, že jako lektor to mám postaveno pořekadlem „kdo to neumí, ten to učí“ (smích). Má linie do budoucna je tedy jasná – vzdělávání a byznys.

Co říkáte tomu, že se NEXT rozhodl jít cestou PARTNERSTVÍ?

Určitě dobrá cesta. Velká šance pro rychlejší rozvoj pobočkové sítě. Myslím, že k tomuto kroku se kluci rozhodli i s ohledem na připravovaný zákon o realitním zprostředkování, který bude pro celou řadu menších RK určitou komplikací a jejich spojení s naší značkou může být cestou k oboustranné spokojené spolupráci.  To, že to funguje, ukazují výsledky na Moravě, kdy Olomouc, která přešla do partnerské sítě, je stabilně jednou z nejlepších poboček celého NEXTU.

Co je přidanou hodnotou PARTNERSTVÍ NEXTu? Co jiná RK nenabídne?

Nechci tady porovnávat charaktery jednotlivých franšíz, protože americké franšízové sítě jsou úplně jiný model a chybí tam ten český prvek. PARTNER je postaven na vztahové rovině. To znamená, že i když už teď jsme velkou společností, tak bez ohledu na to, zda se to týká interní nebo partnerské sítě, na prvním místě jsou vztahy. Robert říká na všech akcích, že vždy zůstaneme jednou velkou rodinou. Mimo to je to určitě schopnost se neustále přizpůsobovat, respektive být lepší, než konkurence. Mám na mysli nové webové stránky, nový informační systém, no a samozřejmě si musím přihřát i svoji polívčičku a to je kvalitní vzdělávání. Prostě jsme v NEXTU perfektní parta lidí, kteří si rozumí bez ohledu na typ sítě a partnerství a na tom všem jsme postavili současný i budoucí úspěch.

Vaše spektrum školení je široké?

Já osobně se zaměřuji na vzdělávání nových lidí, kteří s byznysem nemají úplně zkušenosti. Tam mám třídenní úvodní kurzy. Ty mají charakter základního seznámení, které se snažím dělat interaktivní formou, to znamená na příkladech a ukázkách, aby to nebyla „suchařina“, kdy mi tam polovina lidí usne (smích). To musím zaklepat, že to se mi v životě nestalo.

Na školení jsou dobré reference. Kolegy to baví. Jedná se o takovou přípravu na to, aby člověk po dvou školicích dnech věděl, co ho čeká. Kde hledat, jak uchopit klienta, jak zrealizovat náběrovou schůzku, co je prioritní – ne nemovitost, ale získat si klienta na svou stranu. Na tom jsem to celé postavil. Je to samozřejmě provázáno s celou řadou technických a informačních věcí – systém, smlouvy a všechny tyto právní záležitosti. V rámci třetího školení je právní minimum, důležité informace z Nového občanského zákoníku a celá řada dalších procesních věcí.  

Po absolvování školení nebo po odpracování určitého počtu případů, může váš makléř postupovat dále?

Máme to postaveno nově i v souvislosti se změnou informačního systému. Každý makléř bude nastupovat jako makléř v přípravě, což ho bude motivovat k tomu, aby absolvoval povinná školení. Jakmile splní tuto podmínku, bude mít certifikáty z absolvovaného školení. Pak bude postupovat na pozici makléře juniora a potom už budou podmínky splnění dalších školení a obraty, které ho v kariérním žebříčku budou hnát do vyšších pater, kde se mu bude zvedat procentuální odměna i možnost dostat se do manažerských pozic.

Makléři po prvních nezdarech často skládají zbraně a odcházejí krůček před prvním úspěchem. Jak je to u NEXTU?

Bylo období, kdy byla fluktuace velká. Ovšem i zde jsme přešli na model tak zvaných „aktivačních setů“. To se týká interní sítě. Fakt, že si nováček aktivační set kupuje, už je pro něj jakási motivace k tomu, aby vydržel. Když se dnes dívám, kolik lidí se mi dříve vracelo na navazující školení a kolik jich je dnes, je to daleko lepší. To nejdůležitější pro úspěch je však chtít. Samozřejmě o tom otevřeně mluvím před nováčky. Budou tady možná tři, čtyři měsíce, kdy budou investovat svou práci, než přijde den D, kdy se to zlomí a kdy se jim to vše několikanásobně vrátí a budou pracovat v tom nejlepším oboru.

Setkáváte se také s tím, že k vám chodí lidé z konkurence, z důvodu nespokojenosti?

Takové případy jsou. Nejedná se o stovky lidí, ale řádově v desítkách se tady objevují. Myslím si, že je to pro společnost většinou přínos, protože často jsou tam lidé s hodně velkou praxi a já je klidně nechám říci své pozitivní a negativní zkušenosti. Mnohdy jejich účast na školení i mně obohatí, protože je to zase jiný pohled a celá řada těchto lidí je úspěšných a perfektně fungují.

Vaše značka je veřejností vnímána jako důvěryhodná a „čistá“. Jak pracujete na tom, abyste tento obraz podpořili?

Důraz na etiku, slušnost a poctivost je součástí nejen školení, ale i práce vedení společnosti. Vždy, na každém školení, v každém tématu, sklouzneme do jednoho společného ukazatele, a to je to, aby základ práce makléře byl vybudovat si vztah s klientem. Jestliže se toto podaří, vznikne důvěra. Přes reference, přes dobrou práci makléře se to pochopitelně odrazí i na vnímání naší značky.

Když se nově nastupujících lidí na školení ptám, co bylo důvodem, proč si vybrali NEXT REALITY, tak z 90 procent slyším férovost a důvěryhodnost. A ještě se často opakuje důvod, že se jim hodně líbí ta kombinace zelené a modré (smích).

Všimla jsem si, že máte nové logo. Počínaje rokem 2017 přijde mnoho změn, nový informační systém, více se bude rozvíjet PARTNERSTVÍ. NEXT čeká boom. Jak velké jsou vize vaše i vize firmy?

Nový „branding“ má za účel zjednodušení a zmodernizování značky. Nové stránky jsou vydařené, nový informační systém už funguje a do budoucna přinese velké ulehčení administrativy. Projekt PARTNERSTVÍ je hlavní osou budoucího rozvoje pobočkové sítě. Hlavní vizi společnosti pořád vnímám tak, jak jsem ji před mnoha lety prezentoval na realitním kongresu – „Stát se vyhledávanou, klientsky oblíbenou realitní kanceláří, udržet si kvalitu skvělého servisu pro naše klienty a všem kolegům v NEXTU poskytovat skvělé zázemí.“  Co se týče mých vizí – „ Chci mít modro-zelené srdce až do důchodu“

Jste velice zapálený, cítím z vás, že byste za firmu dýchal. Nosíte si práci domů?

Poměrně intenzivně, ale mám podporu v rodině, manželka a dcery jsou na tom ještě hůř (smích). Mám trochu nevýhodu v tom, že jsem jako chlap líný. A nejvíce práce udělám v časovém presu. Pokud mám termín, pak jsem ochoten na tom pracovat klidně celou noc.

Na Konferenci jste dostal v rámci ocenění dres, sportujete?

Dříve jsem sportoval hodně, ještě když jsem byl mladší, věnoval jsem se lyžování, horolezectví, hrál jsem tenis, hodně jsem jezdil na kole. Od té doby, co jsem v NEXTU, jsem začal inklinovat k tomu bezpečnějšímu sportu, což je golf, který mě moc baví - slovy klasika mě více baví, než mi jde. Více méně trénuji přímo na turnajích (smích).

Kde se vidíte v NEXTECH za pět let?

Pokud tady ještě budu, to už mi bude 54 let (smích). Rád bych zůstal u toho, dělat radost klientům z pohledu prodeje a koupě nemovitostí, starat o pár svých skvělých kolegů na pobočce ve Znojmě a samozřejmě vzdělávání. Tohle mě naplňuje a baví. Pokud to takto bude fungovat, budu rád, na druhou stranu,  pokud budou kluci cokoliv potřebovat mimo těchto věcí, budu jim k dispozici, protože i to je za ta roky v NEXTU moje role. 

Jaká bývá atmosféra na akcích NEXTU, ať už to byla třeba oslava desetiletého výročí nebo Konference v lednu?

Atmosféra bývá fantastická. Účast není povinná, lidé tam jedou načerpat informace a na ty byla letošní konference bohatá -  včetně změn, které byly realizovány loni a včetně toho, co nás čeká.

Na některých akcích máme dress code, například ve Špindlu jsme měli „white party“, což bylo fantastické, kdy všichni přišli v bílém. Oslava desátých narozenin, tam byl „business dress code“, neboť to byla akce, která se konala v Národním domě na Vinohradech a hlavně oslava úžasných narozenin. Letos jsme to pojali jako „modro – zelenou párty“ a vnímám ji opět jako velmi vydařenou.

Maroko není první zahraniční dovolená?

Pro mě to bude první společná Nexťácká dovolená a moc se na ni těším. Loni proběhla na Kanárských ostrovech a všichni, se kterými jsem mluvil, přijeli nadšení – „ Hodně zážitků, žádné vzpomínky“ (smích)

Váš recept na úspěch v NEXTU ?

Už jsem to říkal při předávání vstupenky do Síně slávy – musí Vás práce bavit a mějte zeleno – modré srdce. A to všem mým kolegům v NEXTU přeji!

 

Děkuji za rozhovor.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT