NAPIŠTE ŘEDITELI

Makléř neuměl udělat výpis z katastru!

„Realiťáci“ i ministryně věří v novinku

 

Realitní agenti budou muset mít nově vysokou školu, kvalifikaci, povinné pojištění a splnit řadu dalších povinností. Alespoň taková kritéria pro ně v novém zákoně přichystala vláda a speciálně resort místního rozvoje. „Byl bych rád, kdyby to přispělo k zlepšení pověsti té profese,“ svěřil se Blesk Zprávám agent Martin Prokeš. Sám se setkal i s makleřem, který ani nevěděl, jak se dělá výpis z katastru nemovitostí.

Realitní makléři zřejmě budou muset mít v budoucnu vysokoškolské vzdělání nebo potřebnou kvalifikaci. Vláda v pondělí schválila návrh novely zákona, která mění dosavadní volnou živnost realitního makléře na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci.

„Máme nejvíce realitních makléřů v rámci okolních států, například dvakrát tolik než Polsko,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Důvod je jediný - v České republice se dosud může stát realitním makléřem prakticky každý. 

„Nový zákon by měl pomoct odvětví nabrat novou prestiž,“ řekla Dostálová. Ambicí je, aby nabyl účinnosti 1. ledna 2020. V tuto chvíli má regulace realitního podnikání napříč stranami většinou podporu.

Realitní kanceláře návrh zákona vítají. Podle generálního ředitele Next Reality Roberta Hanzla by mohl být ještě přísnější, například v otázce kvalifikačních požadavků, povinného pojištění nebo v otázce úschovy peněz u realitní kanceláře.

Martin přiznal špatné zkušenosti lidí s makléři

Zákon vítá i realitní makléř Martin Prokeš z RE/MAX Search. V oboru se úspěšně pohybuje od roku 2015. Podle něj se zákon jeho ani jeho kolegů nijak nedotkne, už teď prý dodržují daleko vyšší standardy, než jim zákon, pokud vejde v platnost, uloží. I on je přesvědčen, že by zákon mohl být ještě tvrdší. „Ale buďme rádi, za každý pozitivní krok,“ dodal.

„Jestli to někdo nezvládne akceptovat a vypadne z trhu, tak jedině dobře. Myslím, že realitních zprostředkovatelů je na trhu neúměrně moc,“ přisadil si Martin.

„Byl bych rád, kdyby to přispělo k zlepšení pověsti té profese. Setkávám se s tím často, že mnoho lidí má špatné zkušenosti s realitními makléři. Regulace koneckonců pomohla i k zlepšení pověsti finančních zprostředkovatelů,“ nabídl srovnání realitní agent.

I požadavky na vzdělání jednotlivých makléřů jednoznačně podporuje. Sám prý prošel týdenním školením, certifikací a dál se v oboru vzdělává. „Setkal jsem se s makléřem, co nevěděl, jak se dělá výpis z katastru nemovitostí,“ upozornil, aby uzavřel: „Kdo si nechce vzdělání doplnit, ten by to neměl dělat.“

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT