NAPIŠTE ŘEDITELI

Komentář Roberta Hanzla k tématu zrušení daně z nabytí nemovitosti a k situaci na realitním trhu

Včera jsem se vyjadřoval několika novinářům k avizovanému zrušení daně z nabytí nemovitosti. Tato daň je snad tou nejhloupější. Trestá ty, kteří si za svoje těžce vydělané a často několikrát zdaněné peníze kupují nemovitost na území ČR.

Paradox v souvislosti s daní z nabytí nemovitosti najdeme u mnoha skupin. Například mladí lidé, kteří se prostřednictvím hypotéky zavazují na převážnou část aktivního života namísto odchodu do zahraničí usadit ve vlasti, pracovat a odvádět daně – za to by jim měl stát spíš platit než ještě brát.

Měla být zrušena už dávno, ale dobře, že alespoň nyní.

Od paní ministryně jsem zaznamenal komentář, že by tento krok měl vést k rozhýbání trhu s nemovitostmi a snad i ke snížení jejich cen. Na to stejné se mě ptal jeden novinář. Souvislost v tom není, nepovede to k snížení prodejních cen nemovitostí. V tomto případě ušetří kupující daň, která v prodejní (respektive kupní) ceně stejně není zahrnuta. Skoro bych řekl, že to může vést k opačnému efektu, kupujícímu zbyde více finančních prostředků na nákup. 

Právě vývoj trhu, přesněji vývoj cen nemovitostí, je dnes velké mediální téma. Trh se rozhodně nezastavil. V prvním týdnu po vyhlášení mimořádného stavu poklesl na nějakých 50 %, v týdnu minulém už byl na 75 % dlouhodobého standardu. Poptávka před nouzovým stavem byla tak obrovská, že její aktuální ochlazení povede k o trochu většímu výběru, ale rozhodně ne k plošnému snižování cen nemovitostí. Tento fakt podporuje i zastavující se výstavba nového bydlení, což potvrzují developeři. Ta je závislá na zahraničních dělnících, kteří zde budou nějaký čas chybět. Na trh se tak nebudou dostávat nové byty a poptávka se bude orientovat na starší. Těch je obecně málo, a tak jsme zase tam, kde jsme byli.

Prostor pro spekulaci není a nebude. Prodávající: prodávejte, kupující: kupujte (ušetříte daň z nabytí, pokud to klapne). Realitní makléři nadále pracují a trh se rozhodně nestavil ani nezamrzl.

 

Robert Hanzl, generální ředitel NEXT REALITY

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT